← späť na zoznam článkov

Vyberte najkrajšiu knižnú obálku za rok 2014 a vyhrajte!

11

O tom, že láska na prvý pohľad naozaj funguje, niet pochýb. U mnohých čitateľov je to rovnako aj s knihami. Najprv nám musí padnúť do oka obálka, až potom čítame obsah. Pri kvante kníh, ktoré sa v našom kníhkupectve objavia, je ťažké vybrať tie najkrajšie. Napriek tomu sme to skúsili a prinášame vám tie naše naj v roku 2014!

Keď som prvý raz uvidela knižnú obálku najnovšej knihy populárneho slovenského autora Jozefa Kariku – STRACH, netušila som, aký je jej dej. Názov a obálka však presne vystihli moje pocity z detstva. Už vtedy som sa desila starých domov s nepríjemne vŕzgajúcimi drevenými oknami. K tomu tie pavučiny! Ak priložil autor ruku nielen k deju, ale aj k tomuto úchvatnému dielu, zostáva nám len gratulovať. V mnohých z nás totiž navodil presne ten pocit, ktorým knihu pomenoval.

„Pri písaní mi nešlo iba o dynamický príbeh – chcel som čitateľom naservírovať aj poriadnu dávku strachu. Keď sa mi podarilo samého seba poriadne vydesiť, bral som to ako známku úspechu.“

Veľmi výstižne obsah knihy prezrádza aj obálka Dariny Hamarovej – ŽIVOTOM NEKRÁČAM SAMA. Možno nie každý odhalí úmysel na prvý pohľad, ale čarovná kombinácia žltých narcisov a dreva určite nenechá najmä ženské oči bez povšimnutia. Jarný kvietok, ktorý prebúdza k životu prírodu po dlhej zime u nás skôr spájame s kvetom ľudskosti, vďaka ktorému bojujeme proti zákernej chorobe. Aj Darina Hamarová prináša skutočný príbeh o zákernej chorobe, ktorá nemilosrdne zasahuje do mnohých rodín. A čo je na celej knihe najvýnimočnejšie, autorka rozpovedá tentoraz svoj vlastný príbeh…

ZVLÁDNEŠ TO od Maxa Lucada je ďalšou knihou v roku 2014, ktorá už pri pohľade na ňu v poličke hovorí aj bez slov či písmeniek. Praskliny v kameni, z ktorých vyrastá malý zelený trojlístok akoby symbolizoval nádej. V tejto knihe nachádza útechu viac ako sto miliónov čitateľov. Ak teda túžite po trochu nádeje, siahnite po tejto knižke. Pohladí vás už jej obálka.

Neviem či je to tým, že milujem jeseň a nedokážem žiť bez lásky, ale kniha Adriany KrištofíkovejKEĎ UTIECŤ, TAK S TEBOU, ma oslovila vďaka „tvári“, ktorú  dostal príbeh Denisy, ktorá uteká pred realitou do virtuálneho vzťahu. Autorka prezrádza, čo robiť, keď sa z manželstva vytratí láska, keď dcérka kreslí čierne slnko a šéf sa vyhráža prepustením z dobre plateného miesta. Aj v našom parku som hľadala podobnú hojdačku, toho, ku komu by som sa na nej túlila už poznám…

Parížsky kníhkupec Jean Perdu vie úplne presne, aká kniha dokáže zmierniť určitú bolesť duše. Na svojej lodi plnej kníh, ktoré nazval Literárna lekáreň, predáva romány ako medicínu pre život. Iba sám seba nedokáže vyliečiť. Ak vám ešte prezradím, že knihu Nina George nazvala LEVANDULOVÝ POKOJ, ako by ste si predstavili obálku? Neviem, či v nej má „prsty“ viac autorka alebo vydavateľstvo, ale pre mňa je to top obálka roku 2014. Čo poviete?

Motivačné knihy a knihy, ktoré nám majú pomôcť nájsť samého seba, zabudnúť na stroskotané lásky, či nájsť šťastie, vždy zapôsobia aj obálkami. Zo všetkých, ktoré sa tento rok objavili na našich knižných pultoch je najpôsobivejšia kniha ZÁZRAK SEBALÁSKY od Bärbel Mohrovej. Prináša v nej kľúč, ktorý otvára všetky dvere. Pôsobivá obálka otvára autorke dvere ku všetkým čitateľom.

Tak ako som nikdy v živote nevidela škaredé dieťa, nepoznám škaredú knižnú obálku. Niektoré si zamilujem na prvý pohľad, iné knihy mi učarujú svojím obsahom. Rovnako je to aj u autorov. Tak ako sa nemôžete rodičov spýtať, ktoré z ich detí je najkrajšie, tak vám žiadny spisovateľ, či spisovateľka neodpovie, ktorá kniha je najlepšia alebo najkrajšia. Každá je výnimočná niečím iným. A čo vy? Ktorá obálka vás tento rok oslovila? Ktorú knihu ste si kúpili už len preto, že ste sa zaľúbili na prvý pohľad?

Vytvorme si spoločne rebríček najkrajších obálok v roku 2014. Spomedzi všetkých, ktorí sa do súťaže zapoja vyberieme jedného z vás, ktorý získa knihu podľa vlastného výberu. Napíšte nám, ktorá knižná obálka z tohtoročných kníh sa vám páči najviac a vyhrajte! Súťaž trvá do 7.12.2014!

Autorka: Eva Hrašková

Pridané: 19.11.2014 | autor:
Vytlačiť
Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
222 čitateľov hlasovalo, priemer: 4,67

Hodnotenia čitateľov

Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
222 čitateľov hlasovalo, priemer: 4,67

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

222 názorov na “Vyberte najkrajšiu knižnú obálku za rok 2014 a vyhrajte!

 1. abcknihy.sk Autor

  Jarka, vyžrebovali sme ťa ako výherkyňu súťaže o najkrajšiu knižnú obálku! Gratulujeme :)

 2. Erika

  Knižku som taktiež ešte nečítala, ale obal ma veľmi zaujal a páči sa mi.. Životom nekráčam sama od Darinky Hamarovej.. :-)

 3. Alexandra mikulášová

  Knižku som síce nečítala, no jej obal ma zaujal….rada by som si ju prečítala.

 4. Mirka

  Najviac sa mi páči obálka knihy Životom nekráčam sama. Tie kvety sú pekným symbolom nádeje.

 5. Zuzana

  Ak mam vybrat z ponuknutych, tak Levandulovy pokoj, pretoze milujem, obdivujem a tuzim navstivit Pariz a levandula je moj parfem. Ak z lubovolnych knih, tak je to jedna z kniznych noviniek od Tamarky Heribanovej Mala doba ladova.

 6. adriana

  manzelovo tajomstvo alebo slza ale to musi byt z tychto co su tu tak potom Levandulovy pokoj

 7. júlia

  mne sa najviac páči levandulový pokoj … hned na rvy pohľad sa mi zapáčila obálka a takisto aj jej obsah :)

 8. Miroslava Soková

  pre mňa -Max Lucado – Zvládneš to, ale aj obalka knihy Strach má niečo do seba :-)

 9. Jana Gulánová

  mám dvoch favoritov Strach a Levanduľový pokoj, každý navodzuje inú atmosféru, ale veľa napovedá o knihe, hlas dávam obálke Strach

 10. Jana Šuleková

  Z Vášjo výberu ma najviac oslovuje obálka knihy J.Kariku STRACH, lebo sa z nej dá vytušiť obsah dobrej detektívky, ktorá je mojím obľúbeným žánrom. No hneď na druhom mieste je obálka knihy ZVLÁDNEŠ TO, lebo motivuje už svojím názvom k tomu, aby sme sa v živote pred žiadnou prekážkou nepokrčili, neuhli a zvládli to, čo nám v živote osud nadelil

 11. Ivona

  Narcisky jako symbol proti rakovine jednoznačne odrážejí obsah knihy a dřevo z tmavého odstínu přecházející do svĕtlého zase nadeji do dalšího života. Velmi pĕkný obal zářivé barvy přivolají pozornost.

 12. Gabriela Miklossiova

  Hlas dávam knihe : Púštny kvet
  Je to nielen dobrá kniha, ale ilustračne je pekná tiež

 13. Maja

  Z vašej ponuky sa mi paci obalka knihy Zvládneš to. Mimo vášho výberu sa mi paci obalka knihy Lavína

 14. Mafianna Fabusova

  Ked utiect,tak s tebou.
  Nadherna obalka romantika -zalubenci v prirode-uz len obal predava,nehladiac na skvely obsah knihy!!!!

 15. Barbora Kšenzuláková

  Darinka Hamarová -Životom nekráčam sama :*….skvelá knižka :) stojí za to si ju prečítať :)

 16. Dominika Pekarová

  Z Vášho výberu sa mi najviac páči obálka knihy Strach, pretože už na prvý pohľad mi z nej naskakujú zimomriavky a hneď ma osloví a druhá obálka asi – Keď utiecť, tak s tebou – preto, lebo milujem jeseň a oranžovú farbu, táto kniha je zase pravý opak navodzuje vo mne kľud ale napríklad ani manželovo tajomstvo alebo na vine sú hviezdy majú niečo do seba. Keď to zhrniem každá obálka ako aj kniha celkove má svoj príbeh ako vznikla a je len na každom, vžiť sa s hrdinom a prežiť s ním príbeh spoločne

 17. Dominika Pekarová

  Z Vášho výberu sa mi najviac páči obálka knihy Strach, pretože už na prvý pohľad mi z nej naskakujú zimomriavky a hneď ma osloví a druhá obálka asi – Keď utiecť, tak s tebou – preto, lebo milujem jeseň a oranžovú farbu, táto kniha je zase pravý opak navodzuje vo mne kľud 😀

 18. Janka Dzurkova

  Umenie zablúdiť /Boris Filan / je naozaj originalna, reliefovity vzhlad, krasne 2 zalozky

 19. Aly

  Mne sa páči obálka Zvládneš to – možno aj preto, lebo som nedávno tiež objavila na našom dvore v betónovej pukline krásny žltý kvietok. :)

 20. Lucia

  Podľa mňa kniha Levadnulový pokoj, ale páči sa mi tiež aj obal knižky Zvládneš to. Niekedy nám už samotný obal načrtne, o čom knižka je…

 21. Petra

  Za mňa určite obálka knihy Strach od J. Kariku, ktorá naozaj privodí zimomriavky..

 22. Veronika

  Mne sa páči obálka Prozretelnosť a Proroctvo od Jamie McGuireovej :) Obálka je taká super ako aj kniha :) Odporúčam každému milovníkovi kníh.

 23. Monika

  mne sa veľmi páči obálka knihy “Dosť bolo dokonalých mám” od Jill Savageovej. myslím, že vystihuje podstatu knihy a navyše je to rozkošné :)

 24. Gabika

  Z Vášho výberu – Zvládneš to.
  Ale inak sa mi veľmi páči Moje jedlo 2 od Pyca :) a celkovo kuchárkske knihy mávajú pekné obálky…

 25. Em

  Levandulový pokoj :) paríž, ktorý tam je zobrazený (eiffelovka) milujem a taktiež sú tam levandule, krásna rastlinka :)

 26. Michaela

  Obálka je odrazom toho, o čom sa píše v knihe. Žltý narcis hovorí o boji proti rakovine. Darina Hamarová Životom nekráčam sama. Motýľ má najkrajšie obálky.

 27. Soňa D.

  Z uvedeného výberu Levandulový pokoj, ale do môjho osobného výberu by som dala napr. :
  – Manželovo tajomstvo od Liane Moriarty
  – London Road od Samathy Young
  – Radšej nikdy od J.A. Redmerskej
  Veľa kníh malo naozaj nádhernú obálku, ktorá ma určite donútila tú knihu vziať do ruky a prezrieť :)

 28. Kristína

  Pre mňa obálka “Dievča, ktoré sa bálo sovy” od Tamary Tainovej z produkcie vydavateľstva Slovart. Z ponúknutých sa mi asi najviac páči Levandulový pokoj.

 29. Hana Lukacova

  Max Lucado – Zvládneš to…podľa mna titulka najviac vystihuje názov knihy :-)

 30. Kristína

  Samozrejme sa mi predovšetkým najviac páči Levanudolový pokoj Nina Georgová pretože vždy som túžila ísť na dovolenku do Paríža pozrieť sa na tú krásnu krajinku :) Čo na obálke je aj zobrazená Eiffelová veža 😉

 31. maria

  Mne sa najviac páči obálka knihy Životom nekráčam sama od D.Hamarovej, narcis vo mne vyvoláva nádej, čiže obálka výstižne vyjadruje celý motív knihy…

 32. Jozef F.

  Keďže ja sám som prekonal rakovinu, nemôžem hlasovať inak ako Darina Hamarová Životom nekráčam sama

 33. Alžbeta Némethová

  Darina Hamarová – Životom nekráčam sama. Obálka so žltými narcismy, ktoré symbolizujú boj proti zákernej chorobe je krásna.

 34. Marta Siváková

  Darina Hamarová Životm nekráčam sama…podľa mňa by mala knižná obálka vyjadrovať obsah knihy a obálka tejto knihy svoj účel spĺňa bez najmenších pochybností. Okrem toho je výtvarne nápaditá a nevtieravá.

 35. Lucia Ha

  Strach – Jozef Karika – Musím sa priznať, že túto knihu som kúpila naozaj na základe jej obálky. Zaujímavé spracovanie okna na obálke ma neskutočne oslovilo. Dúfam, že bude výborná.

 36. Ivka

  Mňa z týchto obálok najviac oslovila obálka knihy od Jozefa Kariku – STRACH. Netuším aký je dej knihy, no na základe obálky si ho dokážem predstaviť a dúfam, že po prečítaní nesklame moje predstavy. Preto práve táto kniha bude tá, ktorú si určite kúpim!

 37. Simonka

  mne učarovala obálka knihy Temná strana Švédska :) samozrejme nebol to jediný dôvod kúpiť ju, ale takto poteší myseĺ aj oči :)

 38. Denisa

  Mne sa najviac páčila obálka knihy Dariny Hamarovej – ŽIVOTOM NEKRÁČAM SAMA. Narcisy vo mne evokuju jar, prve luče slniečka, začiatok teplejšich dni … :) Tak asi preto :)

 39. Lenka G

  Tento rok ma najviac oslovila obálka knihy Elusion od Claudie Gabelovej. Bola to zároveň prvá kniha, ktorú som si kúpila len vďaka obálke a vôbec som nečítala anotáciu. Myslím si, že je zaujímavá svojimi farbami a záhadnosťou dievčaťa na obálke.