← späť na zoznam článkov

Maxim E. Matkin: Písanie pod pseudonymom mi dáva slobodu a možnosť žiť normálny život

muz

Jeden z najtajomnejších a najúspešnejších spisovateľov, ktorých na Slovensku máme. Za posledných 12 rokov mu vyšlo 10 kníh a jeho totožnosť stále nie je známa. Aj napriek tomu každý rok fanúšikovia netrpezlivo čakajú na novú knižku napísanú osobitným štýlom ako to len Maxim E. Matkin vie. Pred pár dňami vyšla najnovšia Hviezda jasná a nielen o nej sme sa so spisovateľom rozprávali. Prečítajte si exkluzívny vianočný rozhovor!

 

Ako spomínate na svoje spisovateľské začiatky?

Nostalgicky.

Čítate vo voľnom čase knihy?

Samozrejme. Všetkých žánrov.

Vaša 1. kniha sa preslávila cez internetový portál, kde vychádzali úryvky na pokračovanie. Pamätáte si, čo vás motivovalo k písaniu?

Žil som vtedy čudné rozorvané obdobie, zažíval som zvláštne veci a tak som ich začal zapisovať, jednak aby som nezabudol a jednak, aby som sa nezbláznil. Bola to pre mňa taká zvláštna forma terapie.

Nasledovali mimoriadne vydarené knižné vydania. V čom vidíte úspech svojich kníh?

Neviem. Úspechu mojich kníh sa vlastne neprestávam čudovať a som všetkým čitateľom, čo si tie knihy kupujú, vďačný. Každému jednému. A každej jednej. V istom okamihu som začal písať spôsobom, ktorý ľudí zaujímal, videl som veci, ktoré poznali aj oni, no nepomenovali ich, zrkadlil som ich životy. Ale konkrétne zaklínadlo, vzorec, recept, ako a prečo to funguje, nepoznám ani ja.

Kde čerpáte inšpiráciu na písanie? Sú hlavní hrdinovia reálni?

Inšpiráciu čerpám zo života, tak ako všetci autori. A hrdinovia majú svoje predobrazy v realite, no je pravda, že niečo je niekde zmenené, niečo zhustené, niekedy sú v jednej postave dvaja reálni ľudia a tak podobne, lebo predsa len píšem romány a nie policajné správy.

Ako vznikol váš pseudonym?

V noci, po telefóne s osobou, ktorá vtedy (a na dlhú dobu) jediná poznala moju totožnosť, náhodne, z nutnosti chrániť súkromie moje, ale hlavne súkromie mojich blízkych a zároveň literárnych postáv. Nikdy som rozhodnutie písať pod pseudonymom neoľutoval. Dáva mi to slobodu a možnosť žiť normálny život.

Aký feedback na knihu od čitateľa vás najviac pobavil?

Viem o niekoľkých mladíkoch, mužoch a pánoch v najlepšom veku, ktorí si užili peknú sexuálnu chvíľku na základe toho, že nejakej očarujúcej žene povedali, že to oni sú Maxim E. Matkin.

Aký je váš obľúbený spisovateľ?

Mám ich veľa. Naozaj. Teraz čítam knihu od Marka Haddona, už tretiu a aj predchádzajúce dve sa mi páčili. A v aute počúvam audioknihu od Johna Irvinga.

Akú máte rozčítanú knihu, prípadne ktorý titul vás v poslednej dobe najviac ovplyvnil?

Mám už nejaký čas rozrobený detektívny román, ale je ešte tak povediac na súčiastky, takže som sa v poslednej dobe viac zaujímal o knihy so zločinom, porovnával som, rozoberal, skúmal som, ako to kto robí.

Práve vychádza novinka Hviezda jasná. Priblížte ju čitateľom…

Tento román som písal ľahko a s radosťou, pretože som sa ním vracal k niektorým postavám, ktoré poznám už roky. Hlavnou hrdinkou je mladá žena, ktorá sa snaží robiť veci správne a nie vždy to vychádza. Predáva sa len pár dní, takže čitateľských ohlasov mám málo, ale zatiaľ sú mimoriadne dobré, z čoho mám veľkú radosť.

Čo robí Matkin vo voľnom čase, keď práve nepíše?

To, čo všetci ostatní. Ale ak sa ma pýtate na koníček, na ktorý mám teraz málo času, tak to je spánok a nekonštruktívne snívanie.

Teraz budete mať znova rok pauzu a na ďalšiu knihu sa môžeme opäť tešiť v decembri 2015? :)

Ak by mala byť knižka v decembri 2015 v obchodoch, tak to by som mal už teraz cez Vianoce nad ňou premýšľať a najneskôr v apríli si sadnúť k písaniu. Takže zatiaľ nič nesľubujem, uvidíme, či ma niečo inšpiruje.

Miesto na odkaz pre čitateľov ABCknihy.sk:

Ďakujem, že knihy kupujete a čítate, želám vám, aby príbehy, ktoré žijete, boli dobrodružné, romantické a napínavé, aby mali zaujímavé zápletky, charizmatické duchaplné postavy a šťastné konce.

Ďakujeme krásne. :)

Pridané: 12.12.2014 | autor:
Vytlačiť
Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
10 čitateľov hlasovalo, priemer: 4,50

Hodnotenia čitateľov

Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
10 čitateľov hlasovalo, priemer: 4,50

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

3 názory na “Maxim E. Matkin: Písanie pod pseudonymom mi dáva slobodu a možnosť žiť normálny život

  1. Alena Belkova

    Roky podavam trestne oznamenie na doktorske bosoracke prasata doktorske v kysuckej nemocnici v Cadci MUDr. Koniarova Stela, MUDr. Gabrisova Frederika, Gajdosova Viera, Ziatekova a ine rakovske, zakopecke, skalicke bosorky, ktore vytvaraju na mna kolektivnu karmu, robia si srandu z ludi pracujucich v zahranici, terorom odburavaju nam pracu, byty, nicia mi rodinu, zamestnanie, ohrozuju zapadne staty, v roku 2009 – 2013 som pracovala v Holansku, robili si z nas srandu, cez ludi vytvaraju teror na mna, cele okolie, cele krajiny, uz3. svetova, hackry z Holanska mi chceli pomoct, Ukrajina ma preto problemy, ciernu magiu vytvaraju nielen na mna, ale na cely, sme nenormalny, ze potrebujeme satctvo, nabytok, byvanie, pracu, mozete sa na debilit stazovat, MUDr. Gabrisova ma na Policii v Cadci vykrmenu StB svinu JUDr. Gabrisa, bohate deticky lekarov a policajtov si robia srandu z chudakov, zneuzivaju nas na politicke zamery, zavislivy skuplosi, stahuju nas zo zahranicia s diablami, KDH sa s tym presadzuju, presadili rodiny Privarovu v Cadci , s pozdravom Alena Belkova, tel. 00421903953510.

  2. Veronika Ružinová

    Sú to najlepšie slovenské knihy na oddychové čítanie super. Prajem ešte veľa dobrých kníh :)