← späť na zoznam článkov

Kniha vs. film – konkurenti alebo spojenci?

kniha vs film

Autobiografické, fantastické či nakrútené podľa skutočnej udalosti – aj takéto sú filmy. Zvlášť zaujímavé sú však tie, ktoré vznikli na základe knižnej predlohy. Harry Potter, Twilight, Hostiteľ, Púštny kvet, Terapia láskou, Anna Karenina, Veľký Gatsby a tisíce ďalších – filmové trháky, ktoré obleteli svet a získali si priazeň miliónov divákov. Svetlo sveta, žiaľ, neuzreli na filmovom plátne. Bola to práve viazaná väzba, ktorá im umožnila zaradiť sa medzi „filmovú elitu“. Spisovateľ dal svoj príbeh na papier, režisér ho poslal do kín. Ľuďom zaručil istý filmový zážitok a ušetril ich tak nekonečných hodín namáhavého čítania. Zdanie však občas poriadne klame a film sa nie vždy vyrovná knihe. Čo je teda lepšie? Najprv kniha, potom film? Alebo je to presne naopak?

V dnešnej dobe nie je žiadnou novinkou, že vplyvom filmového priemyslu upadá čítanie kníh. Terapia láskouSamozrejme, stále jestvujú ľudia, pre ktorých kniha znamená súčasť každodenného života.

Relax, vzdelávanie, rozvíjanie fantázie – to všetko nájdu v knihe. Človek je však tvor vynaliezavý. Načo by sme pri knihe sedeli týždeň, keď poznáme jednoduchšie riešenie? Film nám predsa nezaberie viac ako dve hodiny nášho času. Prosté.

Kniha ponúka oveľa viac ako akýkoľvek film

Predsa len to má jeden háčik. Neexistuje film, ktorý by bol vernou kópiou knihy. Občas tam niečo chýba, občas je tam niečo navyše. Priznajme si, koľkokrát sme ostali sklamaní po vzhliadnutí filmu, ktorý sme spočiatku poznali v knižnej podobe? Koľkokrát sme sa dívali na obrazovku a nesúhlasne krútili hlavou, pretože to alebo ono nebolo súčasťou knihy? Práve táto skutočnosť núti človeka premýšľať, čomu by mal dať prednosť.

Typickým príkladom je Nicholas Sparks a jeho romány. Tohto večného romantika dokonale vystihuje veta: „čo kniha, to film.“ Sotva stihne uschnúť atrament na poslednej strane Sparksovej čerstvej novinky, vojna filmárov sa začína. Kto prv príde, ten prv melie.

FirmaNezabudnuteľná cesta, Zápisník jednej lásky, Noci v Rodanthe, Správa vo fľaši, Milý John, Posledná pieseň, Šťastlivec či Bezpečný prístav – bestsellery, ktoré sa tešia značnej publicite aj vďaka filmovému spracovaniu. Rovnomenné príbehy, dej však taký totožný nie je.

Filmy prebúdzajú knihy zapadnuté prachom

Nie vždy ale vieme, že tomu či onomu filmu predchádzala kniha. Niekedy sa o knihe dozvieme až po tom, čo zistíme, že bola námetom pre film. Zelená míľa, Vykúpenie z väznice Shawshank, Firma, Noci s nepriateľom, Čokoláda. Úspešné filmy nominované na Oscara, ktoré vznikli na základe menej známych rovnomenných románov. Mnohí ľudia netušili, že tieto knihy existujú, kým ich o tom nepresvedčili filmové titulky. Môžeme povedať, že ide o knihy, ktoré preslávil film.

Jestvujú však knihy, ktoré slávili úspech dávno predtým, než sa zrodil film. Anna zo Zeleného domu, Jana Eyrová, Láska v čase cholery či známe knihy Julesa Verna – všetky sme poznali ešte v čase, keď sa o ich nakrúcaní iba šepkalo.

Prečítaním knihy nič nepokazíte :-)Bezpečný prístav

Nikto vám s určitosťou nepovie, či je lepšie najprv čítať knihu alebo si pozrieť film. Vášnivý čitateľ spočiatku siahne po knihe, filmový maniak zas uprednostní výlet do kina. Je len na vás, čomu dáte prednosť. Nikdy však neodsúďte knihu skôr ako si ju prečítate len preto, že film nesplnil vaše očakávania.

P.S.1: Pre ženy ešte jedna malá perlička na záver. Ste fanúšičkou strhujúcej erotickej trilógie Fifty Shades? V tom prípade vám neostáva iné, než  si počkať na August 2014 – práve v tom čase totiž uzrie svetlo sveta najúspešnejší svetový bestseller dnešných čias!

P.S.2: O niečo skôr, už v júni, sa dostane na plátna kín bestseller od Johna GreenaNa vine sú hviezdy. Ak ste knihu ešte nečítali, rýchlo to napravte. Objednať si ju môžete TU.

Autorka: Erika Dluhošová

Pridané: 28.02.2014 | autor:
Vytlačiť
Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
8 čitateľov hlasovalo, priemer: 4,38

Hodnotenia čitateľov

Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
8 čitateľov hlasovalo, priemer: 4,38

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

14 názorov na “Kniha vs. film – konkurenti alebo spojenci?

 1. Katarína krnáčová

  Kniha je proste kniha, človek sa pohodlne uvelebí či už v posteli, v kresle na lavičke vonku, tam kde sa cíti dobre. Otvorí knihu je s ňou v priamom kontakte a hlavne sa jej môže dotýkať a cítiť vôňu papiera. čitateľ ju môže zatvoriť kedy chce a premýšľať o prečitaných riadkoch. vo fantázií si vytvoríme svoje vlastné predstavy…. Dobrý film je dobrý film, to sa musí nechať, keď je dobre spracovaný tiež poskytuje príjemný zážitok, no tu už naša fantázia odpočíva a my prijímame ba to čo nám niekto predkladá už hotové….. No ponorenie do vlastného sveta fantázie je väčší zážitok 😀

 2. Elena

  Kniha je vždy lepšia ako film, zdá sa mi viac napínavá a samozrejme je tam viac možností pre fantáziu :-)

 3. jana kolenova

  Ja uprednostnujem knihu pred filmom, aj ked niektori herci vedia dat postave iny odtien ako si predstavujem pri citani knihy a nakoniec sa aj s nim stotoznim. Avsak taka Anna Karenina nema sancu byt riadne stvarnena, je to taka obsiahla a tajomna osoba, ze si to kazdy musi len predstavit vo vlastnej hlave. Napak knihu o Titanicu by sa mi asi nechcelo citat, ale film som videla mnohokrat ..

 4. Lenka

  Osobne uprednostňujem najskôr čítať knihu a až potom pozrieť film, ale nie vždy sa mi to podarí a tak ako bolo spomínané v článku – nie vždy viem, že tá kniha aj existuje :) Niekedy ma filmové spracovanie sklame, niekedy nadchne – a herci sa mi navždy vryjú do pamäti ako moje obľúbené knižné postavy. Je to individuálne a úplne súhlasím s tvrdením, že “Nikdy neodsúďte knihu skôr ako si ju prečítate len preto, že film nesplnil vaše očakávania. Prečítaním knihy nič nepokazíte” :)

 5. Lenka

  Ja osobne sa vždy teším, keď bude ku knihe aj film. Ale skoro tak ako sa teším sa vždy aj sklamem. A ako tu bolo spomenuté, niektoré knihy a filmy sú tak odlišné, akoby to ani nebolo o tom istom. Vďaka tomuto článku som zistila, že “Na vine sú hviezdy”, bude aj film. Na to sa neskutočne teším ;)…. a keďže si neodpustím jednu poznámku:… :D…
  Samozrejme super článok. Mám podobné názory a tak, ale asi väčšina ľudí sem dnes napísala kvôli súťaži :) a nehovorte, že nie… Takže sa pripájam aj ja :) idem s pravdou von :D… Každopádne zaujímavý článok :)

 6. Martina

  Myslím že Nicholas Sparks je autor, ktorý píše knihy ako stvorené pre filmové spracovanie. Proste 200 strán opisov, predstavovania a iba veľmi ľahkého deja a potom 50 v ktorých sa toho udeje tak veľa že človek neverí vlastným očiam a občas vypustí nejakú tú slzičku. A to presne filmový priemysel potrebuje. Niečo, kde netreba rozmýšľať a dávať si veci do súvislosti. Proste len sa pozerať a chvíľu byť zasiahnutý prekvapivým záverom.
  Našťastie sa snažím to kombinovať tak že buď kniha alebo film a tak sa mi iba jediný krát stalo že by som knihu prečítala a následne videla film. A to práve pri Poslednej piesni a musím uznať že pri filme som viackrát krútila hlavou.

  P.S.: Fifty Shades som nečítala a ani to nemám v pláne, ale podľa tých názorov čo počúvam by som na to do kina nešla. Predsa len porno sa pozerá v súkromí.

  P.S.2.: Už teraz mi je ľúto že celým facebookom sa šíria tri fotky z traileru Na vine sú hviezdy a keď film reálne príde do kín tak sa opäť môžme tešiť na stovky pseudofanúšikov, ktorí knihu do rúk ani nevzali.

 7. Andy

  Ako sa to vezme :-) To, či budú kniha – film spojenci, veľmi závisí od spracovania. Je nespočetne veľa kníh, ktorým filmové spracovanie vôbec nepomohlo ale málo je takých, kde je film aspoň tak dobrý ako kniha.
  Poznám jeden prípad, kde ma film ohromil a až na základe filmového spracovania som zistila, že je aj kniha a MUSELA som ju mať – Pošli to ďalej. Nádherné, smutné, ale nádherné.

 8. Zuzana

  len zopár kníh bolo sfilmovaných naozaj dosť dobre na to, aby sa dokázali aspoň čiastočne filmy vyrovnať knižným predlohám… neviem prečo, ale osobne mám skôr skúsenosť, že knihy sú neporovnateľne lepšie, než ich filmové spracovania, pretože v tých častokrát chýbajú dosť podstatné dejové zvraty, ktoré v knihách pomáhajú vyprofilovať osobnosť hrdinov… z filmov, ktoré som doteraz videla a boli nakrútené podľa knižnej predlohy, ma nesklamala zatiaľ len Gejša – z hľadiska perfektného umeleckého spracovania a relatívne dobré bolo aj spracovanie Anjelov a démonov (aj to však len vďaka tomu, že kto nebol v Ríme si ho nedokáže tak dobre predstaviť), hoci Brownove knihy čítate jedným dychom a filmy sú miestami až nudné…

 9. Lucia

  Pre mňa aj film aj kniha ak je kniha výborná často film býva o niečo horší ale tiež veľmi dobrý … Ja knihy milujem ale veľmi rada sa pozriem aj na nejaký film nakrútený podľa knihy :)

 10. Monika

  Pre mňa je film doplnkom ku knihe. Pokiaľ sa dá, vždy najskôr prečítam knihu a až potom si pozriem jej filmové spracovanie. Dokážem tak lepšie pochopiť pohnútky hrdinov, nehovoriac o tom, že knihy sú častokrát zaujímavejšie ako ich filmoví kamaráti.
  Neviem si predstaviť, že by som napríklad najskôr videla film Hry o život. Ten musí byť pre tých, čo to nečítali, trochu zmätočný a ani nedokáže vyvolať také pocity, ako u ľudí, ktorí knihu čítali.
  Na druhej strane už sa mi tiež stalo, že sa ku mne najskôr dostal film, ktorý sa mi zapáčil, nevediac o tom, že je natočený podľa literárnej predlohy. V takom prípade som si zohnala román a buď som bola sklamaná z filmového prevedenia alebo naopak, nadšená (ale knihu som si až tak neužila, keďže som vedela, čo sa presne stane).

 11. Katka

  Veľmi dobre spracovaný článok a zároveň článok, ktorý zaujme mnoho ľudí, rovnako ako aj mňa.

 12. Katka

  Veľmi dobre spracovaný článok a zároveň článok, ktorý zaujme mnoho ľudí, rovnako ako aj mňa.

 13. Ivka

  skvely clanok ! prave na tuto temu pisem diplomovu pracu tak mi celkom aj pomohol v dalsich nazoroch :)