← späť na zoznam článkov

Jana Benková: Dvadsiata kniha? O tom sa mi ani nesnívalo!

janka_b

Spisovateľke Jane Benkovej vychádza koncom jari už dvadsiata kniha – román s názvom Malinový sen. Veľmi úspešná je aj v Česku, onedlho tam uzrie svetlo sveta jej piaty román. A to už nie je len tak… To je dôvod na bilanciu.

Spomínaš si ešte na svoju úplne prvú knihu?

Samozrejme, že áno, a veľmi dobre. Myslím si, že väčšina novinárov sníva o vlastnej knihe – a ja som nebola výnimkou. Len sa mi to zdalo ako niečo vzdialené a možno aj nedosiahnuteľné. Bola som redaktorkou ženského časopisu, kde som pripravovala rozhovory so známymi osobnosťami – hercami, spevákmi, športovcami… Prišiel za mnou jeden pán vydavateľ a ponúkol mi tieto rozhovory vydať knižne. Kniha Rozhovory na telo bola úspešná a moja autorská dráha sa jej druhým pokračovaním rozbehla naplno…

To si mala obdobie, že si sa venovala viac osobnostným knihám…

Áno, ale už v roku 1999 mi vyšli dva romány pre ženy. Iba dva, lebo na napísanie románu, ktorý má mať silný príbeh a aj nejakú hĺbku, treba mať aj niečo odžité, a ja som sa v tomto žánre ešte necítila sebaisto. Napísala som teda ďalšie knihy s osobnosťami…

Medzi nimi aj encyklopédiu Slovenské hviezdy v NHL

Áno, je to už 16 rokov… Bolo to prvé dielo tohto druhu na Slovensku – a veľmi úspešné. Ja tú knihu milujem! Jej príprava so všetkými špičkovými slovenskými hokejistami, ktorí ma pustili aj do súkromia, do rodinných fotoalbumov a venovali mi svoj čas, bola úžasná a sú to naozaj krásne spomienky. V knihe nechýba žiadne z veľkých mien slovenského hokeja, ktoré vtedy hviezdili v NHL – Peter Bondra, Pavol Demitra, Jozef Stümpel, Žigo Pálffy, Róbert Švehla, Miroslav Šatan, Richard Zedník či Marián Hossa, ktorý vtedy v NHL iba začínal…

Teraz sa venuješ najmä písaniu románov pre ženy. Začiatkom roka si za dva mesiace napísala dva romány… Vlani ti vyšli štyri knihy, predtým až päť… Kde berieš toľko inšpirácie?

Áno, začiatkom tohto roka som sa nachádzala v tvorivom ošiali, tak som využila ten pretlak nápadov, námetov a všetky ostatné aktivity som minimalizovala a primárne sa v januári aj februári venovala písaniu. Nová kniha mi ani nedala spávať, budila som sa v noci a zapisovala si nové nápady a motívy… (smiech) Napísala som teda dve knihy, pripravila si línie ďalších dvoch, a odvtedy veľa cestujem – za oddychom i za čitateľmi, pripravujem si reklamné kampane ku knihám, ktoré mi vyjdú tu i v Českej republike. Kým čitateľov bavím, budem písať. Píšem pre nich a o nich a som rada, že to cítia. Inšpiráciu čerpám v ich príbehoch, viem z ich správ a našich rozhovorov počas mojich besied či autogramiád, čo prežívajú, čo ich teší aj trápi – a to všetko sa snažím vložiť do mojich kníh. Stačí načerpať námety a potom to napísať tak, aby to malo dynamiku, hĺbku, hodnotu, posolstvo, aby to pošteklilo, ale aj motivovalo.

Takže, kedy vyjde prvý z hotových románov?

Na Slovensku mi vyjde román Malinový sen začiatkom júna a ja mám z toho veľkú radosť, lebo je to ľahké a vtipné čítanie ako stvorené na leto, do plážovej tašky alebo k letnému drinku. Chcela by som, aby sa pri čítaní ženy aj dievčatá usmievali. Bude to už moja dvadsiata knižka. Ďalší nový román zrejme nasmerujeme na vianočný trh. No a v Česku mi už v apríli vychádza preklad knihy Až po uši.

V Čechách si veľmi úspešná, bude to tam už tvoja piata knižka.

Teším sa, že sa mi podarilo presadiť v Česku. Bola to veľká výzva, ale vďaka skvelým ľuďom v nakladateľstve Brána všetko krásne vyšlo! Je to môj najväčší splnený sen! Vďačím za to aj dôvere Heleny Vondráčkovej a jej manžela Martina Michala, ktorí mi pomohli odštartovať kariéru v Česku – uviedli tam na trh moju úplne prvú knižku Máš, cos chtěl, miláčku. Nikdy na to nezabudnem, je to pre mňa veľká česť. Pod značkou pražského nakladateľstva Brána mi budú vychádzať aj slovenské knižky, prvou z nich bude už spomenutý Malinový sen.

Takže slovenskí čitatelia o tvoje knihy neprídu.

Určite nie. Mám tu rodinu, priateľov, stabilnú čitateľskú základňu – sú to silné väzby, ale chcela som zabojovať aj o miesto na českom knižnom trhu, navyše sa mi páči vizuál kníh, aké mi vydáva česká Brána. Takže nová kniha Malinový sen už bude vyzerať presne tak, ako si predstavujem román pre ženu – bude krásne lesklá, s prebalom, taký bonbón do dámskej kabelky. Veľmi sa na ňu teším a želám si, aby mojim čitateľom spríjemnila leto.

Aký máš pocit z toho, že ti vyjde už dvadsiata knižka?

Na seba i svoju prácu mám tie najvyššie nároky, takže málokedy sa cítim úplne spokojná. Teraz si však už asi aj môžem dovoliť povedať, že sa mi niečo podarilo a že vydať jednu-dve knihy je síce nádherné, ale napísať a vydať dvadsiatu knihu a cítiť trvalú, pevnú podporu čitateľov a ten príjemný tlak, aby som písala stále, to je pre mňa niečo úžasné. O tom sa mi pred rokmi ani nesnívalo… Cítim sa vďačná rodičom za talent i pracovnú disciplínu a poctená dôverou čitateľov. Motivuje ma to pracovať na sebe ešte viac a písať ďalej. Každý deň mám plnú hlavu novej inšpirácie.

Dnes sme sa spolu stretli na finále projektu Vráťme knihy do škôl, ktorého iniciátorom a hlavným organizátorom sú ABC Knihy.

Je mi cťou, že som tento rok mohla byť jednou z tvárí tohto výnimočného projektu, ktorý vracia knihy do rúk mladým ľuďom. Všetkým zainteresovaným – či už je to napríklad vydavateľstvo Ikar alebo Bratislavský samosprávny kraj, ktorí do tejto aktivity išli spolu s vami – veľká úcta a poklona. Takmer 22-tisíc žiakov a študentov, ktorí sa do tohto projektu tento rok zapojili, je váš obrovský úspech a ja sa z neho teším spolu s vami!

Si povestná vždy dobrou náladou – čo pre to robíš?

(smiech) Nemám inú možnosť, pretože mám okolo seba pozitívnych ľudí, nabíjajú ma úsmevmi. A som v živote veľmi šťastná, vychádzajú mi aj všetky pracovné plány, tak na tú dobrú náladu mám dôvod každý deň.

Si veľmi štíhla. Znamená to na raňajky jednu mrkvu a na obed dva lístky šalátu?

Nie. Rozhodne nie ani žiadne diéty, na tie jediné by som nenašla pevnú vôľu. Jem všetko, čo mi chutí, aj koláče, buchty, divinu, moje obľúbené české knedlo-vepřo-zelo… Všetko však s mierou a k tomu jemne športujem. Lepšie sa tak cítim a môžem si obliecť hocičo, čo uvidím v obchode.

Janka, ďakujeme krásne za rozhovor a tešíme sa na novú knižku Malinový sen, už v júni. :)

Pridané: 12.03.2015 | autor:
Vytlačiť
Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
(Článok zatiaľ nikto neohodnotil. Buďte prvý.)

Hodnotenia čitateľov

Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
(Článok zatiaľ nikto neohodnotil. Buďte prvý.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

Názor na “Jana Benková: Dvadsiata kniha? O tom sa mi ani nesnívalo!

  1. Torie

    Salut à toutes, tous ! Merci cher hôte ! hier avant d’aller à la bibli, j’suis passé par ici : Guilloux (pote à Camus, qui plus est!) « le sang noir » … en rayon, il était donc le book à la bibli … hier, une tite 100ne de pages lues et -im-eile-de-préciser-que-pour-rienuau-nondt, j’m’s’rais adhésifé d’vant la tivi ! Oyez ! Oyez ! « Le sang noir’ est en Folio