← späť na zoznam článkov

„Hlavná hrdinka ďalšej knihy sa popasuje so svojim osudom ako prostitútka.“ Lucia Sasková

Úspešná slovenská autorka Lucia Sasková, ktorú poznáte možno aj vďaka titulu Zlatokopka, prezradila niečo o novej knihe, ktorú budete môcť čítať už čoskoro. Blog abcknihy.sk vám prináša aktuálny rozhovor.

 Na svojom konte máš viacero titulov. Niektoré boli húževnato diskutované. Ako spomínaš na príbeh Zlatokopky, ktorý z tvojho mena urobil známu spisovateľku?

Ja samú seba za známu spisovateľku veľmi nepovažujem, nato musím napísať ešte veľa knižiek :).  Zlatokopka bola kniha, pri ktorej som si myslela, že ju možno vydavateľstvo ani nebude chcieť vydať, predsa len, bola to veľmi lacná téma, zabalená do drahých rečí a skutkov hlavnej hrdinky. Jej úspech som vlastne ani nepredpokladala, ale doteraz ma teší, že práve Zlatokopka je knihou, pri ktorej sa ľudia zamysleli nad životom, či už svojim, alebo všeobecne, nad svetom, v ktorom žijeme, a nad rebríčkami, ktoré často uznávame.

Keď sa na Zlatokopku pozrieš spätne, je niečo, čo by si zmenila?

Asi ani nie. Zlatokopka je raz taká, aká je, robiť z nej niečo iné by naozaj nemalo význam a ani si to neviem predstaviť. Na zmeny je už aj tak neskoro :D.

Tvoje príbehy nie sú predvídateľné, od začiatku nosíš v hlave celý dej, alebo sa vyvíja počas písania?

Väčšinou v hlave nosím len nejakú všeobecnú myšlienku alebo tému, o ktorej by som mohla písať, čo by ma samu zaujímalo a v čom by som sa vedela povŕtať hlbšie. Niekedy si robím poznámky, ale zväčša popri písaní úplne prekrútim pôvodné úmysly a dej sa uberá úplne iným smerom. Je to zvláštne, pretože ak sa ma niekto spýta, o čom píšem, a ja som len na začiatku, tak vlastne neviem odpovedať, lebo fakt netuším, čo z toho v konečnom dôsledku vznikne.

Chystáš veľmi zaujímavú knihu, bude z prostredia (ne)luxusných spoločníkoch. Mohla by si nám o nej prezradiť viac?

Hlavná hrdinka ďalšej knihy sa popasuje so svojim osudom ako prostitútka. Príbeh je iný v tom, že ju k tomuto „remeslu“ nedohnali  drogy ani problémy v rodine, ako býva bežné, ale len zvláštna zhoda náhod. V knihe je veľa zvratov, prekvapení a zamotaných situácií, ktoré sprevádzajú čitateľa aj hlavnú hrdinku.

Vyberáš si zaujímavé témy, ktoré neskôr spracuješ. Príbeh zo sveta prostitútok je tiež veľmi atraktívny. Ako si získala informácie? Išla do ulíc, oslovila si niekoho na hlavnej ceste…?

Mala som šťastie, že som našla osobu ochotnú so mnou komunikovať a prezradiť mi viac. Vzhľadom na citlivosť témy a zachovanie anonymity  som však od nej použila len veľmi málo informácii do príbehu. Som zvedavá, či si budú čitatelia opäť myslieť, či je to môj ďalší prežitý skutočný príbeh.

Bolo nejaké zistenie, ktoré ťa prekvapilo? Napríklad cena, ktorú si pýtajú?

Prekvapivých, ba až šokujúcich zistení,  bolo skutočne veľa, ceny pre mňa neboli až také podstatné, skôr ma prekvapilo množstvo ľudí, ktoré tieto služby využíva a najviac ma zarazili potreby, ktoré od dievčat vyžadujú, ktoré podľa môjho skromného názoru hraničia už s nejakými psychickými alebo sexuálnymi poruchami a odborník by takýchto ľudí zrejme označil za nebezpečných. Nuž, aj takí ľudia sú súčasťou tohto sveta a stretávame ich na ulici, pracujeme s nimi alebo ich vidíme na vysokých pracovných funkciách. Zvláštne, že?

Kedy sa na ňu môžu čitatelia tešiť?

Predbežne sa chystá vydanie na jún tohto roka, práve riešime názov a obálku, robia sa posledné úpravy textu a podobne, takže sa teším, kedy ju priložím na poličku k ďalším :)

 Máš v hlave ďalší nápad na knihu, ktorý potom vložíš na papier/ do notebooku?

Veru, zošity sú už kúpené, čas mám už najvyšší, zrejme sa do toho v najbližšej dobe pustím. Mala som po dopísaní posledného rukopisu chvíľu pauzu, volám to pisateľské prázdniny, prečítala rýchlo všetky knihy, ktoré ma čakali doma v knižnici, a teraz ma čakajú prvé nepredvídateľné riadky ďalšieho príbehu. Nepýtajte sa, o čom bude :D.

 Niektorí úspešní ľudia majú motto alebo citát, ktorý im pomáha alebo ktorým sa riadia. Máš niečo podobné aj ty?

Neviem, či je to motto, ale tak nejako sa držím v živote toho, že sa deje, čo sa má, že náhody neexistujú, ale existuje akási karma, ktorá si na náš osud posvieti. Netrápim sa nad zbytočnosťami, nemíňam energiu na zlobu a nenávisť, ale radšej tam, kde je využiteľná efektívne. Ak na toto všetko existuje nejaký citát, prosím, nech mi ho niekto napíše, v najbližšom rozhovore ho rada použijem.

Pridané: 10.04.2016 | autor:
Vytlačiť
Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
1 čitateľov hlasovalo, priemer: 5,00

Hodnotenia čitateľov

Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
1 čitateľov hlasovalo, priemer: 5,00

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*