← späť na zoznam článkov

Dievča s maskou – dve tváre jednej tínedžerky

11

Súčasná spoločnosť je zložitá a mnohí sú nútení dennodenne si  nasadzovať masku, aby sa jej prispôsobili a zapadli. Mima vie o tom svoje. Bola outsiderom, ale už ním viac nie je a ani ním už nechce byť. Dievča s maskou je prvou knihou Jany Šulkovej a musím povedať, že je to vydarená prvotina.

Dievča s maskou je príbehom Mirky, peknej, mladej a obľúbenej tínedžerky. Žije život ako z rozprávky. Navštevuje prestížnu strednú školu, chodí s najžiadanejším chalanom na škole, má najlepšiu priateľku Paulu a bezodné konto v banke. Sama sebou sa však cíti v zašitom kúte antikvariátu, kde sa môže tváriť ako sivá myška.

„V ruke držím nejaký brak a premýšľam o svojom živote. Niekto by povedal, že je úžasný. Vlastne každý zvonka. Každý, kto ho nežije tak ako ja. Každý, kto si nemusí nasadzovať ráno po prebudení masku a tváriť sa že je niekým, kým v skutočnosti nie je. Každý, koho nevychovávajú rodičia v zložení lekár a právnička. Ak sa teda dá hovoriť o nejakej výchove.“

Príbeh nám rozpráva samotná Mima. So svojimi úspešnými rodičmi žije v Bratislave. Aby sa prispôsobila svojmu okoliu, každé ráno si nasadí masku obľúbenej, sebavedomej mrchy, princeznej Mimi, ktorá patrí v škole medzi elitu. Do jej života však vstúpi štipendista Tobias. Tobias je pre ňu absolútne zakázaný. Keby sa doňho zaľúbila a nebodaj by si s ním začala, stratila by svoje postavenie. Mima však už nechce byť tou, ktorá je šikanovaná a aj keď sa jej to hnusí, ona je tou, ktorá šikanuje. Žije dva životy. Navonok je princezná Mima, ale vo vnútri je to stará dobrá Mirka. Mima sa dostáva do rozporu medzi rodiacou sa láskou k Tobiasovi a jej súčasným životom. Odhalí Mima pred Tobiasom svoju pravú tvár alebo Tobias sám odhalí, čo sa skrýva pod maskou princeznej Mimi?

„Prečo mám pocit, že nie si taká, na akú sa v škole a medzi tými idiotmi hráš?“ Desí ma. Ten chalan ma naozaj desí. Vidí mi azda do hlavy? Zdvihnem hlavu, znovu sa tvárim hrdo a povýšene.“

Autorka Jana Šulková vytvorila veľmi pekný príbeh z prostredia slovenských tínedžerov. Aj keď sa ponáša na život tých amerických, počas čítania Vám to nebude prekážať. Autorkin štýl písania je príjemný a plynulý. Napriek tomu, že dej je jednoduchý, autorka Vás určite dokáže prekvapiť. Nároční čitatelia možno nájdu chybičky krásy. Nezabúdajme, že ide o autorkinu prvotinu a je to veľmi dobrá prvotina, ktorá si zaslúži našu pozornosť.

Poviete si, že takýchto príbehov tu už bolo veľa. Príbehov lásky  bohatej rozmaznanej baby a  chalana, ktorý nepatrí do jej sociálnej vrstvy. Autorka Jana Šulková však vytvorila vlastný príbeh. Príbeh o hľadaní vlastného Ja a o tých krásnych momentoch, keď sme zaľúbení. A povedzme si úprimne, ktorá z nás nemá rada takéto príbehy?

Je to tá pravá oddychovka na dlhé zimné večery. Urobte si čaj, zapáľte sviečky a strávte príjemný večer v spoločnosti mladej tínedžerskej lásky. A nezabudnite, že:

„najväčšou hodnotou človeka je jeho pravá a úprimná tvár.“

 Autorka: Anna Melišová

Presvedčila ťa táto recenzia?Zožeň si knižku v origináli
Pridané: 28.11.2014 | autor:
Vytlačiť
Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
(Článok zatiaľ nikto neohodnotil. Buďte prvý.)

Hodnotenia čitateľov

Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
(Článok zatiaľ nikto neohodnotil. Buďte prvý.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*