← späť na zoznam článkov

Čítajú vaše deti? Prečo je to tak veľmi dôležité?

33

Súčasná doba, tak odlišná od tej, v ktorej vyrastala dnešná stredná generácia, vraj nepraje knihám. Detičky utekajú zo školy priamo k počítačom, telkám a nezmyselným hrám. Prečo je ale dôležité, aby sme ich opäť pritiahli k vôni papiera? Je až desať dôvodov, ktoré určite stoja za zváženie!

1.       Detičky, ktoré čítajú často, nemajú problém s čítaním v škole!

Prvý dôvod sa môže zdať úplne obyčajný, ale v dnešnej dobe naň psychológovia kladú veľký dôraz. V čase, keď sa nám v spoločnosti množia dislektici, práve vzťah ku knižkám môže deťom pomôcť prekonať prvotné problémy s čítaním. A koniec koncov, každý tréning nás robí úžasnými vo všetkom, načo len pomyslíme, prečo by sme z toho mali vynechať čítanie?

2.       Čítanie precvičuje (nielen) detský mozog!

Celková životná pohoda u dospelých ale aj detí závisí od fyzickej aj psychickej stimulácie. Lekári tvrdia, že primeraná a pravidelná mentálna námaha spôsobuje, že mozgové bunky doslova „kvitnú“, pretože každá aktivita podnecuje tvorbu nových výbežkov a spojení medzi bunkami. My dospelí si dokážeme mentálne aktivity vyvíjať na požiadanie. V práci ich je viac ako sme občas schopní uniesť, ale aj po príchode domov nezaháľame. Siahame po krížovkách, sudoku, ale dominantnými sú stále knihy. To isté potrebujú naše deti. S menšími čítajme knižky my a nezabúdajme ich povzbudiť, aby o deji porozprávali aj ockovi!

3.       Čítanie zlepšuje koncentráciu!

Máte doma neposeda? Čo ho na chvíľu zastaví? Vytiahnite knižku. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo deťom dávame leporelá, na ktorých je sotva päť viet textu a postupne začíname hádankami, básničkami, až potom zalovíme v rozprávkach? Je to jednoduché. Aj sústredenie musíme postupne vyvíjať. Ak dieťa knižkou zaujmeme, dokáže sa sústrediť na dej, dokonca chce vedieť ako príbeh skončí. Skúste niekedy vášmu dieťaťu čítať rozprávku a v polovici preskočte na poslednú vetu!

4.       Čítanie učí deti o svete, ktorý ich obklopuje!

Nie je to len kúzelný svet Harryho Pottera, o ktorom by sa deti mali dozvedieť. Aj Alicina krajina zázrakov mala svoje čaro a Santa Claus a jeho soby? Za tými prahne nejedno detské srdiečko. Ktorú knihu by sme z našich knižníc vybrali, ak by sme svojim deťom chceli poskytnúť niečo z nášho detstva? Čo takto Babičku, od Boženy Němcovej alebo také Čenkove deti? Okrem toho dnešného Facebookového, internetového a počítačového sveta im kniha poľahky predstaví čokoľvek. Stačí siahnuť po tej správnej. Z kníh vraj planie všetka múdrosť sveta. Kdesi som čítala, že každý autor chce v knihe zachytiť obraz sveta pre budúce generácie. Urobme deťom výlet nielen do nepoznaných končín zeme, do sveta fantázie, ale aj do minulosti. Ako inak – s knihou!

5.       Zlepšuje slovnú zásobu a neutrpí ani gramatika!

Nevravím, že im máte vložiť do rúk synonymický slovník, ale každá kniha im prinesie nové slová, s ktorými sa doposiaľ nestretli. Ich význam pochopia z kontextu, takže sa vôbec nemusia snažiť, aby si niečo zapamätali. Stará ľudová múdrosť hovorí, že raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť. Aj tu trafíme klinec po hlavičke. Vybrané slová sa budú zapisovať do drobných mozgových závitov a nikdy nenapíšu v slove myslieť mäkké i. Na žiadnom papieri ho predsa tak nevideli! Mimochodom, internet sa hemží gramatickými vrahmi, stačí zájsť na chvíľu na sociálnu sieť. Vďakabohu, knihy prechádzajú korektúrami, takže sa o nesprávny pravopis nemusíme strachovať!

6.       Do popredia sa dostáva detská predstavivosť!

Patrím do generácie, ktorá vyrastala pri Harry Potterovi. Každý rok som čakala na nový diel (ani neviem, či to Rowlingovej tak dlho trvalo alebo sa príbehy tak dlho prekladali). Ale spomínam si, ako som si predstavovala Rockfort aj nástupište deväť a trištvrte. Keď Harry dostal filmovú podobu, bola som sklamaná. Nielenže nebolo všetko rovnaké ako v mojich predstavách, horšie bolo, že som už nebola nútená vytvárať si vlastný svet pre Pottera a jeho priateľov. Kniha poskytla krídla mojej fantázii, film ich odstrihol. Prečo si deti tak rady vymýšľajú rozprávky a do tých existujúcich dopĺňajú vlastné postavy? Lebo rady fantazírujú. Tak im to umožnime.

7.       Deti, ktoré čítajú, neobchádzajú v škole vyznamenania!

Koniec koncov, aj v školských laviciach deti čakajú len a len knihy. Ak u nich vytvoríme vzťah k zábavným papierovým zväzkom, ľahšie budú pristupovať aj k tým povinným. Každá informácia sa lepšie zapisuje do ich hlavičiek príbehom. Deti v škole často čerpajú fakty z kníh. Už sme si predsa povedali, že čítanie je nenútená forma učenia. Plus benefit perfektnej gramatiky a máte doma malého génia (problém by mohol byť už len v matematike, o tej sa tak veľa nepíše).

8.       Čítanie rozvíja v deťoch empatiu.

Nemyslím tým práve príbeh odvážneho Maťka, ktorý skolil sedemhlavého draka. Detičky sa zvyknú s postavami z kníh stotožniť a prežívať celé dobrodružstvo s hlavným hrdinom. Nie sme na tom rovnako? Koľkokrát nám pri tragických scénach vyhŕknu slzy a iné knihy sa zasa hanbíme čítať v autobuse, lebo sa máme chuť smiať na plné ústa? Rovnako je to aj s našimi drobcami, či pubertiakmi.

9.       Je to skvelý spôsob zábavy.

Nie je síce taká malá ako mobilný telefón plný najvšemožnejších aplikácií, ale seďte tak s mobilom v ruke v čakárni u zubára. Oveľa užitočnejším pomocníkom na spestrenie čakania sú pre mňa kabelkové romány. Detičky tiež zvyknú pozerať obrázky, ak musia niekde s rodičmi čakať. My už máme trpezlivosť vycibrenú, im ju vytrénuje sám život. Preto je kniha najvhodnejším spôsobom ako zahnať nudu! ( A hlavne, čítať sa dá KDEKOĽVEK :) )

10.   Čítanie zrelaxuje telo a upokojuje myseľ.

Ako veľmi si ceníme deň, keď sa nemusíme pohnúť, ísť do práce, môžeme zostať vylihovať v posteli s knihou v ruke? Rovnako je to aj u našich detí. Zvuky a svetelné vnemy z televízie, či počítačových hier deti rozrušia. Naopak, knižný spoločník im poskytne chvíľu ticha, pokoja a keď k tomu prirátame všetky spomenuté benefity, voľba tohtoročných vianočných darčekov je jasná. My si Vianoce bez kníh nedokážeme predstaviť. Tu je hneď niekoľko tipov a oveľa viac nájdete na: http://www.abcknihy.sk/Knihy/deti-a-mladez-2.

Pridané: 28.11.2014 | autor:
Vytlačiť
Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
4 čitateľov hlasovalo, priemer: 5,00

Hodnotenia čitateľov

Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
4 čitateľov hlasovalo, priemer: 5,00

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

2 názory na “Čítajú vaše deti? Prečo je to tak veľmi dôležité?

  1. bella

    Neviete mi, prosim, poradiť? Chlapec , o ktoreho sa starám (prvak ) ma rád knihu na dobrú noc..ale keď sa ho spytam o čom som čítala..nevie povedať jediné slovo.. Chcela som mu citat niečo jednoduchšie , ale to nechcel. . keďže je bilingválny , tak je asi len dobre, ked počúva slovenčinu. .len neviem ci to ma takto zmysel. .. Ani vymyslenu rozprávku nechce… Mam este skusat ine knihy? Ci nadalej citat to , co chce aj ked vlastne nepočúva, ? .. Dakujem za nazory :)

  2. Alena

    každý večer čítame pred spaním a majú radi knihy o zvierfatkách – takže túto
    8 najkrajších rozprávok o zvieratkách