← späť na zoznam článkov

5 kníh, ktoré vzkriesil film

small

Nebudeme písať o tom, či je lepšia kniha alebo film (je jasné, že kniha :-) ). Ale predstavte si túto situáciu: sedíte v kine na nejakom super filme, ktorý vznikol podľa knižnej predlohy (učili sme sa o nej v škole, ale knihu sme samozrejme nečítali :-) ). Film skončil a vo vás vrú emócie, ktoré zanechal hlboko vo vašom vnútri. A máte veľkú chuť si prečítať aj knižku. Preto, aby ste sa dozvedeli viac, keďže film vykreslí len niektoré situácie (a často si aj tie režisér prispôsobí podľa seba).

Film je super. Dostane ťa až ku knihe!

Vďaka filmu takto často nachádzame cestu ku knihám. A keď sa na plátna kín dostane filmový trhák, zvyšuje sa dopyt po knižnej klasike v kníhkupectvách. Von sa dostávajú veľakrát nové vydania, s atraktívnou filmovou obálkou. A nákupný ošiaľ sa môže začať. :-)

Nevýhodou je, že ak čítame knihy až po vzhliadnutí filmu, vzdávame sa vzrušenia z nepoznaného a naša fantázia sa od práce rozhodne nepretrhne. Hrdinov máme totiž zafixovaných ako hercov z filmu. I napriek tomu, v knihe nájdeme veľa nového, čo sa do filmového spracovania nedostalo. Takže huráá, čítať sa oplatí!

Bestsellery, ktoré ožili po filmovom spracovaní

Ktoré knihy sa dostali znova na výslnie po premiére v kine? Toto sú naše TOP-ky:

Veľký Gatsby Veľký Gatsby

Útle dielko z pera velikána F. S. Fitzgeralda alebo príbeh, ktorému vdýchol život Leonardo DiCaprio. Myslím, že väčšine z vás sa pri slovnom spojení Veľký Gatsby vybaví skôr film. Nie je to však na škodu. Kniha, ktorá sa v posledných rokoch predávala len minimálne, zažíva momentálne slávu, ktorú si právom zaslúži. Odporúčame prečítať a zažiť. A to, že vždy v postave Jaya vidíte Leonarda na škodu nie je. :-)

Bídníci I,IIBedári

Najväčšia francúzska klasika od Victora Huga. Koľkí z vás ju v škole čítali? A teraz, kto videl muzikál Les misérables? A sme doma. :-) Fenomenálne filmové spracovanie (teraz mám na mysli to posledné) pridalo knihe na hodnotení. Aj keď záujem o knižný titul nebol tak enormný ako u predošlej knihy, našlo sa množstvo nadšencov, ktorí siahli po knižnom spracovaní. Máte od nás palec hore!

Anna KareninaAnna Karenina

Tragický milostný príbeh z dielne Tolstoja pozná určite každý. Na filmovom plátne dostáva úplne nový rozmer. V ktoromkoľvek filmovom spracovaní. Rozsiahle dielo si po vzhliadnutí filmu získalo veľa nových čitateľov, ktorí chceli poznať myslenie a konanie hlavnej hrdinky do hĺbky. Tak ako ju ruský spisovateľ stvoril.

Zlodejka kníhZlodejka kníh

Aktuálny bestseller na pultoch kníhkupectiev a vypredané kinosály. Aj keď nejde o klasiku, Zlodejka kníh sa zaradila medzi TOP knihy súčasnosti. Najväčšiu zásluhu neprikladáme filmovému spracovaniu. Tým sa však stala prístupnejšou novej skupine fanúšikov. A že sa je na čo pozerať a samozrejme aj čo čítať, za to ručíme!

Forrest GumpForrest Gump

Na záver máme jednu chuťovku. Film ste určite videli. Knihu ste si pravdepodobne prečítali až po vzhliadnutí, ak vôbec. Neuveriteľne uveriteľné rozprávanie Forresta, skvelé dialógy a úsmevné situácie. Forrest Gump je jedine Tom Hanks a v knihe ho budete rovnako milovať ako vo filme. Slovenské vydanie je žiaľ už vypredané, zostáva vám len česká alebo anglická verzia. Oplatí sa!

Čo hovoríte na náš výber? Podeľte sa s nami o vašich favoritov. A čítajte viac nielen „hollywoodskych trhákov“! :-)

Pridané: 20.03.2014 | autor:
Vytlačiť
Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
70 čitateľov hlasovalo, priemer: 4,44

Hodnotenia čitateľov

Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
70 čitateľov hlasovalo, priemer: 4,44

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

78 názorov na “5 kníh, ktoré vzkriesil film

 1. Andrea Gregová

  Už na strednej škole na konci osemdesiatich rokov 20. storočia (uf!) som sa vďaka našej triednej, ruštinárke a francúzštinárke Tite Hogorovej nadchla pre ruskú literatúru a prečítala som štvorzväzkovú románovú epopeju “Vojna a mier” od Leva Nikolajeviča Tolstoja, následne “Annu Kareninovú” a bola som dielami nadšená. Súčasne v tom období vo Filmovom klube v Kremnici som mala možnosť vydieť výpravné filmové spracovania (Vojna a mier – aj film bol zo štyroch dielov). Už si nepamätám, kto ich natočil, ale boli spracované veľmi dobre. Získala som tak ucelený vizuálny obraz o mieste a dobe, v ktorej sa príbeh odohrával.

  Fancúzsky herec Gérard Depardieu nebol v minulosti mojim obľúbeným hercom. “Zobrala som ho na milosť” po vzhliadnutí niekoľkých filmových diel – “Cyrano de Bergerac”, “Bedári” (Les Misérables) a “Gróf Monte Christo” (Le comte de Monte Cristo). Knihy som taktiež prečítala ako stredoškoláčka a bola som nimi nadšená. A keď som náhodne pozerala uvedené filmy nadchli ma tak, že som si ich nahrala na videokazety a občas si ich znovu pozriem a nemám slov z nadšenia z týchto diel – autorov literárnych diela a majstrovstva herca.

  Ako mnohé iné tiež som podľahla šarmu Scarlet O´Hara. Kniha taktiež prečítanániekoľkokrát. Keď som v TV programe raz pred vianočnými sviatkami zistila, že budú vysielať film “Odviate vetrom” (Gone with the Wind) z roku 1939 nevedela som sa dočkať. Filmovým spracovaním som bola nadšená!

  Milujem knihy z histórie a milujem filmy, ktoré boli natočené podľa nich. Nielen pre príbeh samotný, ale aj preto že ak ide o výpravnú produkciu a filmári si dajú na nej naozaj záležať, mám šancu vidieť veľa iných vecí – ako sa ľudia obliekali, ako vyzerali interiéri domov, prostredie, spôsob cestovania a kopu rôznych detailov o živote, ktoré si mnohokrát ani neuvedomujeme :)

  No vždy radšej čítam knihu ako prvú v poradí a ak ma nadchne rada si pozriem aj filmové spracovanie. Nie všetky filmové spracovania ma však nadchnú. A vtedy som rada, že knihu som prečítala skôr.

 2. Ľubica Šťastná

  Súhlasím, že sú druhy filmov, vďaka ktorým nachádzame cestu ku knihám, ale presne ako je uvedené je nevýhodou, že ak čítame knihy až po vzhliadnutí filmu, vzdávame sa vzrušenia z nepoznaného a naša fantázia sa od práce rozhodne nepretrhne, keďže hrdinov máme zafixovaných ako hercov z filmu.

 3. mariana

  Nejde tak ani o to či kniha kriesi film a podobne :) Páči sa mi vždy konkrétna autentickosť knihy, ako je napríklad Anna Karenina, kniha je nie len niečo ako par excellence, a to isté platí pri filme, porovnávať je veľmi ťažké už len z toho dôvodu, že pri knihe si vyhodnocujem charakter, situáciu, vzťahy, prostredie….. podľa vlastného uváženia :) Kým, pri filme je to dosť subjektívne podanie režiséra, hercov,….. pre masovejšieho diváka, ktorý to síce tiež vlastne vyhodnocuje, spracuváva podľa vlastného uváženia, ale už je trochu ovplyvnení obrazom, kniha má výhodu pri úplnej subjetivite…… Film, má aj výhodu, ak je viac, krát spracovaní, tak si môže človek vybrať verziu, ktorá sa približuje jeho chuti a predstave, mne osobne sa najnovšie spracovanie Anny Kareniny až tak nepáčilo, verzia zo Sofii Marceau sa mi to videlo precínenejšie :)…..

 4. Nixinella

  Forresta Gumpa som spoznala prvýkrát ako tínedžerka a veľmi ma ten film oslovil. Aj keď som knihu nečítala, napodiv ma to akosi ani neláka. Ak by som totiž zistila nejaké “nezrovnalosti”, asi by ma to mrzelo, ako ma to mrzí pri ostatných filmových spracovaniach dobrých kníh. A tak si radšej ponechám v srdci len Toma Hanksa a jeho “nedáte si bonbón?” (aj český dabing musí byť :D).

 5. Pajka

  Zlodejku knih som citala a neskutocne sa tesim na film, aj ked knihu iste netromfne. U Forresta Gumpa to je opacne, ai som nevedeoe, ze existuje kniha a uz teraz
  rozmyslam, ako sa k nej dostanem

 6. Nicole

  rozhodne rada si pozriem sfilmovanu verziu knihy ale urcite to nema na knihu,cely dej sa nevmesti do knihy a len to prebehne pred ocami…pri citani knihy naopak sa clovek vzije do zivota hlavnej postavy ci svojou fantaziou sa zatula priamo do deja.na film clovek po case zabudne ale precitanu knihu si pamata velmi dlho az do detailov.

 7. Zuzi

  U mňa je to raz tak a raz naopak – sú filmy, ktoré som videla až po prečítaní knihy ale tak isto sú aj filmy, ktoré sa mi tak páčili, že som si jednoducho po pozretí musela prečítať aj knihu. Ale ak by som sa mala rozhodnúť, čo z toho je lepšie, tak jednoznačne kniha – vždy sa mi viac páči kniha ako film :)

 8. Casion

  Niekedy ak vidím dobrý film skutočne dostanem chuť prečítať si knihu. Takto som sa dostala napríklad ku knihe Percy Jackson – Zlodej blesku alebo napríklad k Odkazu dračích jazdcov. Z vyššie menovaných som podobne postupovala i pri Veľkom Gatsbyovi a kniha je rozhodne veľmi pútavá.
  Osobne mi neprekáža, keď najskôr vidím knihu a potom film alebo naopak, jednoducho to beriem také aké to je :-)

 9. Siss

  U mňa je to skôr naopak – najprv prečítam knihu a až tak pozriem film. Pretože ak by to bolo naopak, tak by som si nemohla predstavovať tie postavy a prostredie po svojom, ale už by som vedela, ako to (skoro) všetko vyzerá. Potom počas filmu si zo začiatku neviem zvyknúť, že to je inak, ako bolo v mojich predstavách, ale neskôr je to už v poriadku. Aj tak, veľa kníh ktoré som prečítala ešte nie sú sfilmované (čo je u niektorých naozaj škoda).

 10. Katarínka

  priznám sa ja nečítam vôbec, zato moje deti a hlavne syn ten knihy miluje, dokáže prečítať knihu aj 10x ak ho veľmi zaujme, ale rád si pozrie aj film, ale ako on hovorí kniha je kniha :)

 11. Magdaléna Filipová

  Veľa ľudí mi vravelo, že kniha je oveľa lepšia ako film. Nikdy som tomu však nepripisovala veľký význam – nečítala som knihy :-( Myslela som si, že pozieť si film je oveľa pohodlnejšie – veď za nejakú hoďku a pol vieš všetko čo potrebuješ vedieť – veľký omyl. Knihy som začala milovať asi pred 5 rokmi (som vďačná človeku, ktorý mi otvoril oči a ukázal, že knihy sú niečo fantastické). Dobre, film je možno fakt pohodlnejší, ale kniha je úžasnejšia…vychutnávate si všetko, predstavujete si ako vyzerajú postavy, prostredie a scény – Okrem toho v knihe je oveľa viac detailov ako vo filme – takže jednoznačne u mňa už vyhráva kniha a nevymením za nič. Krásny večer :-)

 12. Jana Macková

  Kniha alebo film? Pre nás milovníkov kníh jednoznačná odpoveď. Kniha… Ale veľmi rada si pozriem aj filmové spracovanie a potom s nadšením vyslovím tu vetu kritika v mojej osobe. Kniha bola lepšia. Pokiaľ stihnem knihu prečítať pred filmom. Ale film ma zase svoje čaro. Zväčša je to spoločná akcia s blízkymi a tiež výborný relax.

 13. eli

  Nestava sa mi to casto, ze ma film oslovi tak, ze mam chut precitat si knihu, ale dva tipy z Vasej ponuky to predsa dokazali :-) Inak jednoznacne u mna vyhrava kniha :-)

 14. Simona

  ..bolo už niekoľko filmov ktoré boli tak super že som sa rozhodla čítať aj knihu, momentálne tak mám niečo tiež rozčítané a vôbec mi nevadí že viem čo sa dopredu stane, pretože v knihe je to opísané tak dokonale, s toľkými detailami ktoré sa už do filmu nevojdú že mi neostáva nič iné len siahnuť zase raz po knihe :)

 15. Laura

  zlodejka kníh..paráda…knihu som ešte nečítala ale práve som si ju požičala od kamošky..nemôžem sa dočkať..:))

 16. Žaneta

  Veľký Gatsby a Anna Karenina a ešte Doktor Živago – až po filme som zatúžila prečítať si knihu…. no dobre, dobre, posledné dve menované boli medzi povinným čítaním, ktoré som odflákla… na strednej ma zaujímali úúúúplne iné knihy. Človek si asi musí najprv niečo zažiť, aby mohol čítať o životoch iných
  A Zlodejku kníh mám prečítanú, preplakanú, a film vidieť netúžim…
  … tak veľa kníh a tak málo času…

 17. Bebe

  Zlodejku kníh som zatiaľ len čítala, ale popravde vôbec ma po nej neláka si pozrieť aj film, lebo filmy čo som si pozrela po knihe ma väčšinou sklamali…

 18. Dominika Pekarová

  Knihy sú vždy lepšie ako filmy, pretože v nich si človek môže všetko predstavovať podľa seba a číta ju kedy chce, ale film sa pozrie a koniec. Pri knihe máme viac zážitkov, ale keby nebolo niekoľkých filmov, tak si knihu neprečítam. Za mňa aj tak kniha :)

 19. Anka

  Forest Gump je skvelý film. Knihu som nečítala, takže nemôžem porovnávať, ale film bol určite dobre zvládnutý.

 20. Lenka

  Aj ja viac preferujem knihy ako filmy, Vo filmoch často chýba polovica obsahu z knihy kvôli času a nákladom na výrobu filmu. Pri knihe môžem snívať a predstavovať si čo a ako sa udialo. Tak ako viacerí spomínali, jedinou výnimkou bol film Forest Gump, ten je ozaj super spracovaný.

 21. Dani

  Knihy sú určite lepšie na fantáziu a dlhodobejší oddych. Film zas môžem brať aj ako príjemný spolu-zážitok napr. v kine s priateľom, s priateľmi. Film je pohodlnejší, kniha dáva väčší rozlet fantázii a je možné pri nej viac relaxovať na rôznych miestach.
  Mám rada oboje, ak je to dobre spracované. Pekne nakrútené je Pýcha a predsudok od režiséra Joe Wright. Pán prsteňov je klasika, ktorú pozná každý.. úžasné knihy a dosť dobré filmy. A ešte spomeniem Farby mágie, kde sú zhrnuté dve knihy, plus Otec prasiatok. To je tiež obstojne natočené.

 22. Lenka

  Okrem Forresta som všetky knižky čítala už predtým, ako som videla akúkoľvek ich filmovú adaptáciu :) A zrovna Forrest je ten prípad, možno jeden s tisíca, kedy sa mi film páčil viac ako kniha :)

 23. Marek

  Film Forrest Gump bol absolútne dokonale spracovaný, takže aj knižná aj filmová podoba sú oboje vynikajúce.

 24. monika

  Doteraz som takisto preferovala knižnú podobu pred filmovou, ale zlom nastal po filme Now is Good (Tu a teraz) podľa knihy Skôr než zomriem – Jenny Downhamová. Naozaj odporúčam. Plakala som pri knihe, no ešte viac pri filme.

 25. Ingrid Šimoniková

  Forrest Gump je fantastický film a ako jeden z mála ma nesklamal ,lebo zvačša u mňa platí že knižka je vždy lepšia ako film ale Forest bol tak úžasne spracovaný že musím uznať že sa VYDARILI OBE DIELA AJ KNIŽKA AJ FILM. A čo sa čítania tíka tak ja rada čítam

 26. Kamila

  Milujem knihy. Sú bohatšie na udalosti, podporujú fantáziu… Vždy, keď nejakú dočítam akoby som stratila kúsok seba…a potom ju chcem začať čítať celú odznova 😀 Aj keď musím priznať, že z týchto som nečítala ani jednu ale tú Zlodejku kníh a Annu Kareninu si prečítať chcem. Myslím, že je oveľa lepšie prečítať si najprv knihu a potom pozrieť film – vtedy si to môžem naozaj porovnať a moja predstava napr. postáv nebude skreslená filmom. Aj keď aj ja som to veľa krát spravila naopak 😀

 27. Dominika Kuruczová

  Ano to je pravda :) Napr. Najprv som videla americkú verziu Milénia a až potom som si prečítala trilógiu o Lisbeth Salender. A bola som z knihy absolútne unesená. :)

 28. Lucia

  Už viackrát sa mi stalo, že po vzhliadnutí filmu, nakrúteného na motívy knihy, som bola viac či menej sklamaná … Možno je spomenutý neúspech ukrytý práve v tých slovách ” na motívy”.
  Kniha je vždy výnimočná, zachytáva viac podrobností, opisov, detailov, ide viac do hĺbky. Film to obohatí svojim spracovaním o hudbu a kostýmy, ktoré sú nádherné, najmä v tých historických, ale to je všetko… Duch a emócia knihy sú filmom málokedy zachytené, ak vôbec niekedy. Niektoré spracovania sú fakt hrozné (napr. Anna Karenina s Keirou Knightley, ktorú som ledva, ledva dopozerala).
  Už sa mi stalo, že niektoré scény z knihy, na ktoré som pri sledovaní filmu doslova čakala, vo filme vôbec neboli… Takže v mojom prípade je vždy na prvom mieste kniha a až následne film.

 29. danka

  popravde nie všetky knihy som čítala, ale najradšej mám keď si môžem vytvoriť vlastnú predstavu o hrdinoch a prostredí. Pozrieť si najprv film a potom čítať knihu vo mne ničí skoro všetku predstavivosť keďže ju začnem porovnávať už s videním

 30. Dada

  Je to tak, až na Kareninu som nečítala ani jednu knižku z týchto, no filmy som videla všetky

 31. aďka

  knihy som čítala pred filmovým spracovaním a to že som si potom kukla film trošku ľutujem . v hlave sa mi vytvorili krásne vlastné predstavy o hlavných postavách o určitých pasážach a film mi ich bohužiaľ skazil . predstavy sú bohužiaľ viac než film . kniha má čaro v nás vyvolať silnejšie pocity než film. škoda.

 32. Štefánia Fuchsová

  Preferujem názor, že kniha je oveľa lepšia ako film. Pri čítaní knihy môže človek zapojiť svoju fantáziu a predstavivosť, aspoň ja patrím k ľuďom,ktorý si predstavuje všetko čo číta a snažím sa vžiť do kože každého knižného hrdinu. Na druhej strane mám rada aj filmy, ale ako každý určite vie vo filme sa nedá zobraziť všetko ako v knihe. Ja si určite rada prečítam knihu a až následne pozriem film.

 33. KatarínaB

  Tieto tituly poznám zatiaľ len vo filmovej podobe, ale chystám sa ich aj prečítať. Knihu Veľký Gatsby už mám na poličke a ostatné v pláne kúpiť. Ale definitívne prehlasujem a vždy budem, že knihy sú omnoho lepšie ako filmy!!!

 34. Veronika

  Rada si pozriem film, ktorý bol sfilmovaní podľa knihy. Ale kniha má vždy pre mňa svoje osobité čaro a žiaľ nie vždy je vo filme to, čo sa mi v knihe páčilo. Preto sa rada vraciam ku knihám ktoré boli aj nafilmované, lebo vždy si tam nájdem zas niečo nové, čo ma zaujme. :)

 35. MartinaF

  Všetko tieto filmy som videla a každý sa mi páčil. Priznám sa, že ani jednu knihu som nečítala. Na Zlodejku kníh som bola v kine a tá ma priam očarila. Knihu som si napísala na zoznam a keď to bude možné tak si ju hneď kúpim. Preferujem názor, že kniha je omnoho lepšia ako film. V knihe môžete zapojiť svoju fantáziu a vcítiť sa do postavy. Prežívať s ňou radosť, bolesť, prekvapenie, strach………tieto všetky pocity, ktoré pri filme nazažijete. Veľakrát sa mi ale stalo, že som videla najprv film a ten sa mi tak zapáčil, že pokiaľ bola aj kniha, tak som si ju prečítala. PS: pekný článok a budem uvažovať či si prečítam aj knihy :)

 36. Eva Ostrolucká

  Aj keď si osobne myslím, že film nikdy nebude lepší ako knižné spracovanie, tak práve vďaka filmom som objavila skvosty ako Anna Karenina, Predčítač či Pokánie. Ale zas na druhej strane je skvelé dočítať knihu a potom si pozrieť jej hrdinov aj vo filme. Možno preto sa tak veľmi teším na Zlodejku kníh, ale najskôr knižne, a až potom filmovo :)

 37. Martina Putorakova

  Kniha ma podla mna ovela vacsie caro ako film. Film si clovek pozrie zhruba tak dve hodiny, no pri knihe stravime s pribehom dlhsi cas. Velmi vsak zasivi od scenaristu a rezisera, ci vobec pochopia “posolstvo’ danej knihy ci hlbsi zmysel, ked sa to podari vznikne na zaklade dobrej knihy aj dobry film, ako to bolo v pripade Forresta Gumpa. Kto cital pat dielov knihy Kvety v podkrovi a nasledne videl doslova ubohe filmove spracovanie chape co tym myslim…

 38. Klaudia

  Myslím si že je len dobre , že niektoré knihy znova “ožili” vďaka filmovému spracovaniu. Mnohé z nich by zapadli prachom čo by bola škoda lebo sú to dobré knižky. Získavajú si takto nových priaznivcov a ich čítanosť stúpa.
  Ja osobne sa z vášho výberu určite chystám prečítať Zlodejku kníh ktorá je po tom ,čo som videla film mojou novou srdcovkou a Veľkého Gatsbyho.

 39. Marcela

  Ja odporúčam najskôr pozrieť film a potom čítať knihu, pretože naopak to býva skoro vždy sklamanie..

 40. Peter

  Čítam aj pozerám.. Knihy aj filmy sú skvelé, jedinečné, majú svoje plusy i mínusy.. Raz nájdem inšpiráciu na knihu v kine, inokedy v knižnici tip do kina..:)

 41. Bronka

  U mňa to funguje skôr opačne, že najprv si prečítam knihu a potom pozriem film. Lebo keď si pozriem film, už sa mi kniha čítať veľmi nechce, i keď viem, že kniha je bohatšia na dej a detaily. Ale existujú aj výnimky, napr. film Gejša ma priviedol ku knihe :) z týchto by som si chcela prečítať tú Zlodejku kníh :)

 42. Natália

  Ja si nikdy nepozriem film pred tým, ako si prečítam knihu. Keď uvidím v kine nejaký super film natočený podľa knihy a poviem si, že ho musím vidieť, vždy si najprv prečítam knihu. Už som to raz urobila naopak a potom ma to mrzelo, lebo film mi pokazil celý umelecký zážitok z knihy. Preto vždy trpezlivo počkám a aj keď ma to do toho kina láka :) Veď kniha je kniha, ale v niektorých prípadoch je to bohužiaľ presne tak, ako ste napísali :/

 43. Edina

  Po prečítaní knihy dám málokedy šancu aj filmu… ak aj áno skončí sa to sklamaním :) umňa sú určite knihy na prvom mieste

 44. Júlia

  Váš výber? – n. 1.. Presne takto som sa dostala ku knihe o Forrestovi a podarilo sa mi zohnať aj jeho menej známejší 2. diel. Opačne to bolo v prípade Jany Eyrovej a Bez dcéry neodídem. Prv boli knihy a potom filmové spracovanie, ktoré ma naozaj nenadchlo a nedalo ani spolovice to, čo knihy. Každé má niečo do seba, neodsudzujem filmy, ale stále som názoru, že na príklade gastronómie je film neraz ako rýchle občerstvenie a kniha – kvalitná nedeľná poctivá slepačia polievka s domácimi rezancami..:)

 45. Zuzana

  Práve som dočítala Zlodejku kníh a chystám sa aj na film. Dúfam že nesklame.. Kniha bola super!

 46. martina

  dá sa súhlasiť, že cez film sa dostaneme ku knihe, u mňa je to skor naopak. Ja sa cez knihu ktorá ma zaujme dostanem k filmu….
  Kniha dá vždy tie momenty ktoré vo filme nie sú ukázané a zatajené tie pocity ….
  Bedári sú mojimi favoritmi…

 47. Maťa

  Musím súhlasiť s názorom autora článku ( dá sa aj nesuhlasiť? ), ktorý sa vyjadil, že kniha je oveľa lepšia ako film. Do dvojhodinového filmu sa predsa nedá vtesnať celý obsah The notebooka, Pýchy a predsudku alebo Jane Eyerovej. A to je presne dôvod, prečo som sa rozhodla prečítať niekoľko sfilmovaných kníh. Okrem toho žiaden režisér nedokáže zobraziť vo filme situáciu tak, ako je opisovaná v knihe, pretože schopnosti režiséra zobraziť tú situáciu a vcítenie sa hercov do roly, sa nedá porovnať s ľudskou fantáziou. (hmm..keby som tak vedela namaľovať na plátno presnú kopiu môjho myšlienkového obrazu… )

 48. Martina

  Musím tiež uznať že knihu Veľký Gatsby som si prečítala kvôli filmovému spracovania a tomu haló, ktoré okolo toho vzniklo. (Aj keď film som ešte nevidela, no musím si ho prečítať keďže kniha bola na mňa komplikovaná a nedokážem na ňu napísať ani recenziu :D).
  Pri Zlodejke kníh to bolo práve naopak. Dozvedela som najprv o knihe ale tá sa ku mne ešte nedostala (ale už si hľadá cestu) a tak keď bola možnosť pozrieť si film tak som ponuku prijala.
  A u ostatných troch je to asi tak že knihy sú pripravené niekde v mojom repertoári ale k filmom sa asi nedostanem (čo ma pri Forrestovi mierne mrzí ale nemali to robiť také dlhé :D).
  Ešte by som k tomu zoznamu pridala Vlk z Wall Street, keďže si myslím že o tú knihu by tiež moc ľudí nezakoplo, keby to nebol filmový trhák a na obálke nebol Leonardo. (Aj keď musím uznať nie je to až taká “stará” kniha).

 49. Slávka Mikulášková

  Skvely clanok. Mojim favoritom z Vasho vyberu je urcite Anna Karenina.
  Vela velkych diel bolo zaradenych do povinneho citania, ktore na prvy pohlad az tak nelakalo. Aspon mna. A specialne ruska klasika. Tak to bolo napriklad aj s dielom Vojna a mier. Ked som vsak v Londyne videla filmove spracovanie s mojou oblubenou Audrey Hepburn, hned som si utekala kupit aj knihu.
  Milujem vonu knihy a chvile citania, ktore ma na chvilu vytrhnu z reality. Avsak aj skvele sfilmovane dielo, ktore nas vtiahne do deja a “da tvar” kniznym hrdinom urcite stoji za vzhliadnutie a obohatenie nasej duse :)

 50. Simona

  Čítala som dva krát knihu, (jeden krát sériu) ktorých som videla prv film a potom som čítala knihu. Zápisník jednej lásky. Samozrejme úžasný film. Ale kniha ma žiaľ neoslovila :-(. Film je o viac krásnych okamihov obohatení, čo v knihe nie je. A to je veľká škoda. Nič však nemení na tom, že Nicholas Sparks píše krásne :-). Ďalšia kniha, je Zakletý v čase. Film Žena cestovateľa v čase. Kniha a film sú fakt úžasné. Kniha je o trošku viac bohatšia, ale pri tejto knihe sa nedá povedať, že kniha je lepšia, keďže filmové spracovanie má svoje čaro, takisto aj kniha. Takže tú knihu samozrejme odporúčam. Aj keď ju ešte nemám celú prečítanú, ale čoskoro keď urobím skúšky, už prečítaná bude. :-) Takisto som čítala sériu Upírske denníky, ktoré ma sklamali, keďže seriál je lepší ako knihy. :-( A z týchto kníh, čo ste tu pridali som čítala Annu Kareninu. Pravdu povediac som film ani nedopozerala, pretože ma nebavil. Ten film určite dobrý bol, ale som verná knihe a film si nepozriem, pretože ma už ani nejako neláka si zas ho pozrieť. Napriek všetkému teším sa keď si prečítam Forresta, o ktorom som ani nevedela, že existuje kniha, Zlodejku kníh, Veľkého Gatsbyho a Bedárov. Snáď už čoskoro. :-) Vďaka za inšpiráciu na knihy. Snáď budú také dobré, ako hovoríte 😉

 51. Lucia

  Filmové spracovanie knihy u ľudí vždy vyvolá záujem aj o jeho pôvodnú verziu, teda knižnú. Všetci totižto veľmi dobre vedia, že do filmového spracovania sa nezmestí všetko, čo je aj v knihe a že knižná verzia dá človeku nahliadnuť aj do vnútra, do mysle hlavného hrdinu a vtedy sa vie lepšie vžiť do deja :))
  Ja by som ešte pridala aj Jeden deň od Nichollsa :))

 52. Lenka Ďurčeková

  Skvelý článok! :) Bedárov som videla iba tú novú verziu asi z roku 2013. Bolo to niečo na spôsob muzikálu a strašne sa mi to páčilo. A chcem si samozrejme prečítať aj knihu! :)
  Taktiež súhlasím aj so Zlodejkou kníh, aj keď si myslím, že kniha bola lepšia. :)
  Jedine s čím nesúhlasím je Anna Karenina. Knihy som čítala skôr než bol film. Nebol to úplne môj šálok kávy, ale boli fajn, čo o filme ja povedať nemôžem. Ale to je len môj názor. 100 ľudí, 100 chutí! :)
  music-escapefromreality.blogspot.sk

 53. Veronika Čonková

  Mne sa ešte asi nestalo, že by som najprv videla film a potom si prečítala knihu. Ja mám radšej ak čítam knihu a neviem čo tam bude lebo keby som vedela tak asi by ma nudila. Vo filme je to u mňa zase naopak, aj keď viem, že čo tam bude, na základe knihy, tak si ho rada pozriem, lebo veľa filmov si to aj tak spracuje po svojom 😀 … Týchto 5 filmov som videla všetky a všetky sa mi páčili, knižku som však čítala len jednu a to Zlodejku kníh. Film Bedári je úžasný, dlho som nevidela niečo tak skvelé.

 54. Veronika Lukáčová

  Priznávam, že ani jednu z týchto kníh som nečítala, aj napriek tomu že knihu Anna Karenina sme mali v škole na povinné (a to o mesiac maturujem). Väčšinou som dala prednosť filmovým spracovaniam, lebo som si myslela, že staršie diela za veľa nestoja. Hanbím sa za ten názor, ktorý som mala predtým ako som si pozrela práve film Anna Karenina a pochopila, že to že je niečo staré neznamená, že to musí byť zlé a zmenila ho. Preto sa momentálne toto diela nachádza v mojom “wishliste”. :) Okrem toho si plánujem zakúpiť aj dielo od Markusa Zusaka – Zlodejka kníh, o to lepšie by bolo, keby som tú knihu vyhrala, pretože peniaze pomaly dochádzajú…Aby sa potom náhodou aj zo mňa nestala ďalšia zlodejka. 😀 Za inej situácie, ale predsa.

 55. dana

  súhlasím s týmto tvrdením, napr . Bedárov som čítala, skvelé čítanie, spracovanie filmové nebolo až tak dobré, kniha je kniha, a Forest Gump že je aj kniha som doteraz netušila……

 56. Martina Sihelská

  Ja som si naposledy kúpila knihu kvôli filmu Hry o život a musím uznať, že som urobila dobre, keď som si ju kúpila a prečítala. Bola som nedočkavá a chcela som vedieť ako sa celý príbeh skončí (keďže tretia časť ešte nie je sfilmovaná) a opäť sa mi potvrdilo to, že kniha je oveľa lepšia ako film. :)

 57. Danka

  Budem protirecit :-) u mna to je presne naopak. Ked raz vidim film, stracam potrebu a tuzbu citat knihu. Uz to nema vyznam. Kniha je predsa o tom, ze si postavy, miesta, situacie, skratka cokolvek z knihy, mozem predstavovat podla seba. V tom je caro knihy, ktore nikdy ziadny film mat nebude. Ten vzdy bude tvoreny predstavami niekoho ineho. Ano, film sice mozem “zhltnut” za 90 minut, knihu niekedy luskam aj tyzden ale predsa v tom je to caro. V kazdej ukradnutej chvilke, v sustani stranok, vo voni, ktora z knihy sala…tiez som zavahala pri rozhodovani sa film versus kniha pri Zlodejke knih a Lovcoch mozgov a som neskutocne spokojna, ze v oboch pripadoch vyhrali knihy. Pochybujem, ze emocie pri citani Zlodejky by vo mne dokazal vyvolat film. Obe opatrujem vo svojej kniznici a nad moznostou pozriet si ich sfilmovane uz ani neuvažujem :-)

 58. Veronika

  nikdy som nečítala Annu Kareninu a mám pocit, že sa k tomu ani nikdy neodhodlám mám nejaký blok voči všetkému čo sa Ruska týka 😀 Zlodejka kníh sa oplatí v akejkoľvek podobe a na knihu Veľký Gatsby sa chystám hlavne vďaka filmu :)

 59. Lucia

  Ja som tiež Forresta Gumpa čítala až po tom, ako som videla film. Aj film aj kniha sú super, film možno o trošku lepší.

 60. eva gerleyová

  Súhlasím,myslím,že v dnešnej dobe by tieto knihy málokto čítal….hlavne klasiku

 61. Martina

  Zlodejku kníh som zatiaľ len čítala, ale už sa chystám pozrieť si film, pretože som počula, aký je výborný. Bedárov som tiež najprv čítala, kniha ma veľmi zaujala, ale aj film stál za to.
  Kniha Oliver Twist zase bola na oveľa vyššej úrovni ako film… Dalo by sa porovnávať viac, ale skoro vždy u mňa vyhráva kniha.

 62. Kristina Lipovska

  Forrest Gump je film, ktory moze kludne “zit” aj bez knihy. Hoci je kniha napisana akokeby priamo Forrestom, vôbec ma tak nechytila za srdce, ako filmove spracovanie. To mozem kedykolvek a kdekolvek. 😉

 63. lenka gajdošechová

  osobne sa mi Anna Karenina ani Veľký Gatsby nepáčili vôbec ako filmy..a samozrejme vo všetkých prípadoch bola lepšia kniha, o tom sa nedá vôbec polemizovať, že by bol niektory z filmov lepší :) ale keby som mala jeden z týchto filmov vybrať za najlepší určite by to bol Forrest Gump :) ten si vždy rada pozriem :)

 64. Martinot

  Ja vynimocne nepozeram filmy ktore su podla knihy predtym, nez precitam knihu…. Ak sa na nejaky film tesim – tak si najprv kupim knihu, precitam, a az potom idem do kina. Svata pravda, ze clovek potom pride o vela veci, o fantaziu, o nedockavost, o vzrusenie a napatie z deja.. Co asi bude a co asi nebude? 😀 Vacsinou teda mam z filmu potom pocit , ze velmi vela dolezitych veci vynechali……………………………. Takze KNIHY FOREVER

 65. Paula

  Annu kareninu som citala este na strednej, film bol prijemnym navratom k tomuto svetovemu dielu :) Velmi ma uputala svojho kniha Pustny kvet, no po zhliadnuti filmu mi tam vela veci chybalo.. Urcite viac knih by si zasluzilo filmovu podobu :)

 66. Michaela

  Zlodejku knih som bohuzial este neprecitala…ale film ma dost uputal, takze si patricne vychutnam aj knihu… A Anna Karenina.. Zo zaciatku som sa nevedela prehryzt knihou, potom to zacalo byt na konci prvej casti putave…a koniec druhej casti som uz tiez nevedela docitat …..ale bola som spokojna :)

 67. Annie

  mňa ku knihe priviedol film Pýcha a predsudok (s Keirou Knightley) Kniha bola samozrejme lepšia 😉
  a tiež vždy keď vidím film Harry Potter, tak som tak znechutená, že si prečítam knihu…(podľa mňa sú tie filmy dósť tragicky spracované….- aj keď to je asi vec názoru)
  a takých filmov by sa našla celá kopa (Pán prsteňov, Narnia, Rómeo a Júlia, Vianočná koleda….)

 68. Lukáš

  Veľmi dobrý článok, a pravdivý. Veľa krát film vzbudí emócie, predstavivosť ohľadom deja a popisu osôb, čo človeka pritiahne aj ku knihe, ktorú sme niekedy principiálne odmietali, nakoľko to bolo napr. povinné čítanie. Mňa zaujalo filmové stvárnenie knihy Bedári, o ktorej by som povedal asi toľko, že kniha s filmom sa náramne prekrývali a dopĺňali. Knižku o Forestovi Gumpovi som nečítal, ale určite po nej siahnem, nakoľko knihou sa rozvíja predstavivosť a dostáva film na ďalšiu úroveň.

  Lukáš.

 69. Pavlína

  Film Anna Karenina prinútil aj mňa opäť siahnuť po knihe a oprášiť zabudnuté. Forrest Gump sa mi naopak viac páčil ako film, knižku som čítala následne a už to pre mňa nebolo také zaujímavé.