← späť na zoznam článkov

11 najkrajších knižníc sveta 1. diel

1

,,Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť.
Nemilovať však znamená, stávať sa hlupákom.”
(J. A. Komenský)

Vstupujem do priestoru takmer po špičkách, šepkám svoje tajné želanie a zacítim príjemnú vôňu atramentu vyliateho v tých správnych tvaroch na papier. Sadám si potichúčky a ešte opatrnejšie otáčam stránky. V duchu premýšľam, koľko autorov si skutočne uvedomuje, čo pre nás robí; uchováva svoju prítomnosť pre budúce generácie. Aj takto sa dajú vnímať knihy. Miesta, kde je ich čítanie najkrajšie sú priam posvätné – Knižnice. Tento mesiac vás prevedieme tými najkrajšími na svete.

Kongresová knižnica vo Washingtone (Library of Congress)

Je národnou knižnicou Spojených štátov amerických a súčasne momentálne najväčšou knižnicou na svete. Jej začiatky datujú do roku 1800 a za ten čas pod svoju strechu zozbierala viac ako 32 miliónov skatalogizovaných kníh v tlačenej forme. A to až v 470 jazykoch! Vášnivý čitateľ tu objaví najvzácnejšie knihy v Severnej Amerike. Ukrýva tiež hrubý návrh prehlásenia nezávislosti, a niečo, po čom túži každá krajina; Gutenbergovú Bibliu – jednu zo štyroch dokonalých kópií, ktoré existujú. Ak by sme sa v tejto čarovnej knižnici chceli poprechádzať, museli by sme si vyhradiť niekoľko hodín, až niekoľko dní, pretože knižničná zbierka zaberá približne 850 km políc. Denne do knižnice pribudne približne 22 000 nových jednotiek, ale ponechá si len tie „Naj“, ich skutočný počet denne nepresiahne 10 000. A čo urobia so zvyšnými? V koši sa určite neocitnú! Tie, ktoré odmietne, poskytne na obchod s knižnicami po celom svete, distribuuje do federálnych agentúr alebo venuje školám, spoločenstvám, či detským domovom. Ak by ste sa chceli stať jej členom, tak budete jedným z viac ako milióna čitateľov, ktorý využívajú jej služby.

Knižnica Trinity College, Írsko

Nádherná krajina maskuje dvojposchodovú budovu pod drevenými klenbami priamo v Dubline majestátne poklady. Chváli sa titulom najväčšej knižnice v Írsku a obsiahne kópiu každej novej knihy, ktorá je publikovaná vo Veľkej Británii. Impozantná klenba Dlhej siene má 64 metrov a učaruje čitateľom viac ako 200 000 historickými textami, mramorovými bustami učencom a prebýva tu aj jeden krásny, nie veľmi knižný skvost – najstaršia harfa v Írsku. A aký je Írsky národný klenot, na ktorý sú najviac hrdí? Kniha z Kellsu – The Book of Kells, ktorú starostlivo umiestnili v klenotnici na poschodí. Je najstarším zachovaným stredovekým svedectvom írskych iluminovaných rukopisov. Kniha je ručne ilustrovaným evanjeliom mníchov z Iony, ktorí utiekli do Kellsu po nájazde Vikingov v roku 806. V knižnici sa objavila už v 17. storočí a jej najkrajším prvkom sú litery vyzdobené ľudskými a zvieracími motívmi na vysoko kvalitnom pergamene. Ak by ste hľadali časť Írska, kde vám bude dýchať na krk najviac histórie, ste na správnom mieste.

Knižnica v kláštore El Escorial, Španielsko

El Escorial je monumentálna stavba, ktorá slúžila ako kráľovské sídlo a kláštor. Od roku 1984 je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ako v každom kláštore, ani tu nesmela chýbať budova knižnice. Sám kráľ Filip II. v nej nazhromaždil viac ako 40-tisíc výtlačkov, najmä zo svojej vlastnej súkromnej zbierky, neskôr bola pravidelne dopĺňaná o najlepšie knihy zo španielskej i svetovej tvorby. Jedinečnosť si nenesie len vďaka knihám, ale najmä vďaka pompéznym stropom, ktoré vymaľoval Pellegrini Tibaldi. Na freskách sú vyobrazené výjavy na motívy siedmych slobodných umení, gramatiky, rétoriky, logiky, aritmetiky, geometrie, astronómie a hudby. Sama by som si zvlášť pozrela výjav gramatiky, a čo vy? :)

Národná knižnica, Francúzsko

 Aj Francúzsko sa pýši knižnými pokladmi, ktoré má ukryté hneď v niekoľkých budovách. Stavba sa skladá zo štyroch, sto metrov vysokých veží tvarovaných do písmena L. Všetky stoja jedna oproti druhej ako obrovské otvorené knihy a prestavujú hory múdrosti. Sklenený obal veží obsahuje slnečné filtre, ktoré lámu svetlo skrz kryštálové hranoly tak, že odraz svetla je znásobený a tiene minimalizované. V noci sú štyri veže obklopené svetelnými prstencami vychádzajúcimi z vnútra a vrcholiacimi na vrchu každej z veží, pripomínajúc majáky. Výsledok vytvára čarovný efekt tak, ako sa svetlo rozplýva na centrálnom štvorci pod vežami a oni samotné sa odrážajú na vodnej hladine rieky Seina. Verejná čitáreň tejto netypickej knižnice poslúži naraz viac ako 16 000 čitateľom, pre ktorých boli dimenzované sedadlá v jednej časti, a vedecká čitáreň v ďalšej časti budovy disponuje viac ako 2 000 sedadlami. Z literárnych vzácností v nej od roku 2010 nájdeme memoáre legendárneho benátskeho zvodcu Giacoma Casanovu, o ktorých sa viedli kuloárne reči, že boli zničené počas druhej svetovej vojny. Zväzok 3700 strán s názvom Histoire de ma Vie (Príbeh môjho života) objavili v dvanástich škatuliach len pár dní predtým, než v roku 1945 začali Nemecko bombardovať spojenecké vojská. Fascinujúca je aj suma, ktorú za ňu Francúzska národná knižnica zaplatila. Za mimoriadne hodnotné dielo padlo 7 miliónov eur. 

Stratená knižnica – Alexandrijská knižnica v Egypte

Obnovená bola na Svetový deň knihy – 23. apríla 2002. Alexandrijská knižnice je nasledovníčkou najväčšej a najslávnejšej starovekej knižnici, ktorá vznikla okolo roku 305 pred n.l. v Alexandrii, hlavnom meste Egypta. Úlohou tejto knižnice bolo „zhromaždiť knihy všetkých národov na Zemi“. Či sa to v tej dobe podarilo, môžeme iba hádať. Tesne pred jej úplným zničením však mala vyše 500 000 zvitkov. Nová budova Alexandrijskej knižnice bola navrhnutá Nórskymi architektmi. Má tvar kruhu v znamení egyptského Boha Slnka Ra a symboly vyryté do vonkajšej fasády znázorňujú slová vo všetkých jazykoch sveta. Je to jedna z najmodernejších knižníc sveta, poskytujúca tie najmodernejšie knižnično-informačné služby. Pri vstupe do knižnice zaujme posilnená ochrana budovy, policajti a ochrankári číhajú na každom kroku aj vnútri budovy. A hoci vo vnútri nájdeme všetky knihy sveta, pravá egyptská kultúra nezostáva za múrmi budovy. Pomoc pri hľadaní kníh čitateľom pomáhajú ako inak, zahalené moslimky.

Chýbali vám v článku niektoré zo známych knižníc? Možno ich objavíte v ďalšom článku na blogu. Už čoskoro. :)

Autorka: Eva Hrašková

Pridané: 16.01.2015 | autor:
Vytlačiť
Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
7 čitateľov hlasovalo, priemer: 5,00

Hodnotenia čitateľov

Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
7 čitateľov hlasovalo, priemer: 5,00

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

Názor na “11 najkrajších knižníc sveta 1. diel