← späť na zoznam článkov

10 kníh, ktoré by ste aspoň raz za život mali prečítať 2. časť + súťaž

books

Prinášame vám ďalšiu päticu kníh, ktoré stoja za prečítanie. Ak ste si v prvom článku nenašli nič, čo by ulahodilo vašim chuťovým kanálikom, možno vás osloví niektorý z „komerčnejších trhákov“. Poďme na to, pokračujeme miestom číslo šesť:

6.       Zvieracia farma (George Orwell) Nenechajte sa odradiť politickou satirou na Zvieracia farmarevolúciu, práve naopak. Prostredníctvom Orwellovho románu nás zvieratá môžu veľa naučiť. Z knihy pochádza legendárny slogan: „Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie.“ No povedzte, nebol autor nadčasový? Zmýšľanie prasiat, ktoré ho na udržanie moci zaviedli, sa hodí do každej doby nielen do roku 1944…

Hobit7.       Hobit (J.R.R.Tolkien) Román s podtitulom Cesta tam a späť vyšiel v roku 1937, jeho cesta na Slovensko trvala dlhých 46 rokov. Pôvodne bol vydaný ako rozprávkový príbeh pre deti a čitatelia ho považovali za predlohu k Pánovi prsteňov. Hobit predurčuje základné znaky rozvíjajúcej sa fantasy.

8.       Kto chytá v žite (J.D.Salinger) Je kniha plná vulgarizmov, Kto chytá v žitevykreslenej sexuality a hnevu dospievajúcich mladých ľudí. Je často nazývaná aj Bibliou mládeže 60-tich rokov. Salinger ju písal v zatuchnutom podnájme a počas písania bol zvyčajne zamknutý, pričom hlad zaháňal sendvičmi a fazuľou. Do dvoch mesiacov od vydania bola vyrobená ôsma dotlač, následne bol kvôli svojej kontroverzii v niektorých krajinách zakázaný. Ktovie prečo na Slovensku patrí medzi povinnú literatúru…

Malý princ9.       Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry) Konečne nejaký Francúz v top desiatke kníh, ktoré by si mal každý aspoň raz v živote prečítať. Ide o najslávnejší rozprávkový príbeh plný metafor a prirovnaní. Známy je aj vďaka kresbám autora. Knihu si môžete zakúpiť vo viac ako 180-tich jazykoch a dialektoch. Doteraz bolo predaných viac ako 80 miliónov kópií. Ak ju ešte nemáte, vedzte, že patrí medzi 50 najpredávanejších kníh na svete a určite sa s Malým princom stretnete, ak sa dáte na kurz francúzskeho jazyka. Je totiž často využívaná pri štúdiu ako prvá kniha pre začiatočníkov.

10.   Veľký Gatsby (F.S. Fitzgerald) Je jeden z najväčších anglicky písaných románov v 20. storočí Veľký Gatsbya vraj je najlepším americkým dielom, ktoré bolo kedy napísané. Nebolo však veľmi populárne počas autorovho života. Úspech získal až v 50. rokoch a postupne sa najmä na Západe stal povinnou školskou literatúrou. Hoci je román považovaný za americkú literatúru, vznikol na francúzskej Riviére, keď mal Fitzgerald iba 28 rokov. Po vydaní diela sa jeho život náhle zmenil. Na svadobnej ceste ho postihla tragédia v podobe psychickej choroby jeho manželky, ktorá bola prevezená do sanatória a autor sám prepadol alkoholizmu.

Ja by som k tým všetkým ešte doplnila Bibliu. Na tú ľudia v prieskume trocha pozabudli. Vraj je super pre všeobecný rozhľad a ktovie? Možno si v nej každý nájde niečo svoje..

Čo myslíte, na ktorú knihu autori rebríčka pozabudli? Neváhajte a dajte svoj tip. Niekoho z vás vyberieme a obdarujeme knihou podľa vlastnej preferencie a nakoniec možno vytvoríme náš rebríček. :-) Ak si nepamätáte, ktoré knihy boli v prvom článku, TU je.

Autorka: Eva Hrašková

Pridané: 23.05.2014 | autor:
Vytlačiť
Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
36 čitateľov hlasovalo, priemer: 4,50

Hodnotenia čitateľov

Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
36 čitateľov hlasovalo, priemer: 4,50

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*

31 názorov na “10 kníh, ktoré by ste aspoň raz za život mali prečítať 2. časť + súťaž

 1. Andrea Dovalovská

  Jednoznačne by som ku knihám, ktoré si treba za život aspoň raz prečítať zaradila knihu OTEC GORIOT od Honoré de Balzaca. Je to dielo napísané v roku 1834, ale aj v roku 2014 nestráca vôbec nič na aktuálnosti. Nevďačnosť detí voči rodičom, snaha získať postavenie a peniaze na úkor straty akýchkoľvek hodnôt, ľudské city voči najbližším sa úplne otupujú, rodičia umierajú sami v starobincoch atď…. krutá realita minulosti, žiaľ aktuálna aj v súčastnosti….

 2. Veronika

  John Irving – Modlitba za Owena Meanyho
  Aldous Huxley – Brave New World

 3. Lenka

  Na mňa veľmi zapôsobil príbeh Scarlett O´Harovej v knihe Odviate vetrom (Margaret Mitchell). Od knihy som na začiatku možno veľa nečakala, ale príjemne ma prekvapila – zaujímavý príbeh, prepracované a originálne postavy, srdcervúce vzťahy.
  Tiež však plne súhlasím s predchádzajúcimi komentármi a určite do rebríčku treba zaradiť aj Krstného otca (Mario Puzo) či Janu Eyrovú (Charlotte Brontëová).

 4. Veronika

  Ako čítam komentáre, tak veľa z Vás píše, že by sem pridalo Zlodejku kníh, s tým súhlasím aj ja, ale pridala by som sem aj druhú, podľa mňa lepšiu, Markusovu knihu a tou je knižka s názvom Posol a kto ju ešte nečítal, tak môže ľutovať. Ja som myslela, že Zlodejku kníh nič neprekoná, ale mýlila som sa. Kniha pre mňa veľa znamená, má hlboké myšlienky, hoci, ako som čítala niektoré názory na ňu, mnoho ľudí ju asi nepochopilo. Ja som si pri knižke aj poplakala, aj som sa smiala. Najviac ma dostala myšlienka: “V každom človeku drieme schopnosť prekonať hranice vlastných možností” :) Kniha mi dodala neskutočnú silu v momente, kedy som to najviac potrebovala. Nesie krásnu myšlienku a je naozaj takým posolstvom. Markus je môj najobľúbenejší autor a nemôžem sa už dočkať na jeho ďalšie knihy a dúfam, že ich bude čo najviac :)

 5. Jana

  Milenec Lady Chatterleyovej od D.H. Lawrenca a takisto sa prihováram za Krstného otca:-))

 6. Miro

  Krstny otec, Motyl a aspon jednu detektivku :) (A. Christie, Robert Van Gulik alebo nieco o Sherlockovi Holmesovi)

 7. Josie

  Do rebríčka by som zaradila Paula Coelha – Alchymistu a Démon a slečna Prymová

 8. jana

  podľa mňa určite Janu Eyrovú a,ebo aj Zlodejku kníh alebo Na vine sú hviezdy…

 9. Mária

  Určite by som tam zaradila knihy od Ekhara ToolA, Edgara Cayceho, Dr Moodyho, Dr Murpfyho, a Allana Kardeca.

 10. Patrícia

  Ja by som do tohto zoznamu pridala DaVinciho kód, Búrlivé výšiny, niečo od Agáthy Christie a zo súčasnej tvorby Hostiteľa. A jednoznačne aj Zápisník jednej lásky. Po prečítaní tejto knihy som na ňu ešte dlho spomínala, určite by si ju mala prečítať každá romantická duša :)

 11. Monika

  určite Shakespeare – Rómeo a Júlia a možno Emily Bronte – Búrlivé výšiny :) inak je veľa kníh, ktoré sa mi páčia ale žeby som ich každému vnucovala ako tie najnajnaj bez ktorých nemôžu zomrieť….:)

 12. ildiko Miklositsova

  Marquezovu knihu Sto rokov samoty, Margaret Mitchelova Odviate vetrom, Barret Browningova Portugalske sonety, Shakespearove Sonety….podla mna su to knihy, po ktorych siaham ked mam cas a chut precitat nieco kvalitne a krasne…..

 13. Eva

  Ja by som pridala knihu od Arthura Goldena Pamäti gejše, zaradila by som sem aj Khaleda Hosseiniho s jeho knihou Tisíc žiarivých sĺnk, Ginu Barhordai Nahaiovú s Anjelom nad Teheránom, Henryka Sienkiewicza s Quo vadis a Haruki Murakamiho s knihou Hon na ovcu. A samozrejme, aj najčítanejšiu knihu sveta – Bibliu (práve preto, že je asi najznámejšia kniha sveta). Tieto knihy by som sem zaradila preto, že sa môžeme z nich dozvedieť o iných kultúrach – čínskej, japonskej, iránskej, aj afganistanskej. A Quo vadis určite preto, že je to jednoznačne klasika.

 14. Monika D.

  Ja by som do zoznamu dopísala určite Zlodejku kníh od Markusa Zusaka. Podľa mňa by sa mala ocitnúť v zozname povinnej literatúry na stredných školách, aj keď na druhej strane, vtedy by som ju možno až tak neocenila. Podobne by na tom bolo aj Pevné puto od Alice Seboldovej a Púštny kvet, aby sme si vedeli vážiť aj bežné veci. Z klasiky by som vybrala asi Janu Yerovú. A aby som sa odklonila od kníh s akýmsi posolstvom, určite by som do zoznamu zaradila sériu kníh Harry Potter, Hry o život a Súmrak, lebo tie knihy si získali srdce miliónov ľudí a najlepší spôsob, ako si o románoch utvoriť vlastný názor, je prečítať si ich.

 15. Jakub Holod

  Jednoznačne mi v tom rebríčku chýba kniha Krstný otec od Maria Puza. Proste jedinečne napísané majstrovské dielo.

 16. monika

  Podľa mňa by tu mala byť zaradená aspoň jedna kniha,ktorú napísal Paulo Coelho.napríklad Veronika sa rozhodla zomrieť. Kniha donúti človeka,aby sa zamyslel nad svojim životom. Ja osobne čítam knihy tohto autora s nadšením :)

 17. Katka

  Ja osobne by som jednoznačne každému odporúčila prečítať knihu SILA od Rhonda Byrne. Táto duchovná literatúra dodáva nádej a pozitívnu energiu. AJ keď je to duchovná literatúra, je písaná štýlom, ktorý pochopia i mladší čitatelia. Navyše, je to ideálnym darčekom, pretože tým dokazujeme, že nám na človeku záleží. Je vhodná, keď si chce človek zlepšiť život, splniť nejaký tajný sen, dodať pozitívnu energiu a sebadôveru a tak isto i pre tých, ktorý už nevedia.ako ďalej.

 18. Jozef

  Ja by som ešte pridal Erich Maria Remarque – Na západe nič nové, kde hlavnou témou je život vojaka na bojovom poli počas prvej svetovej vojny. Autor skvele uchopil ideu ako čo najlepšie podať správu o generácii, ktorú zničila vojna a to ako vojna zmení mladých chlapcov.

 19. Lucia

  Jednoznačne, by tam mala byť Biblia. Tiež by som pridala aspoň jednu knihu od Agathy Christie, Robina Cooka a niečo na zasmiatie – lahôdku od Jonasa Jonassona – Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol :)

 20. Nika

  Určite si by som pridala na zoznam knihu Na vine sú hviezdy od Johna Greena. Už som nejaké tie knihy prečítala, väčšinou fantasy, ale Na vine sú hviezdy je úplne perfektne napísaná kniha, ktorú by si podľa mňa mal každý aspoň jeden krát za život prečítať.

 21. Simča

  Dobrý článok, no súhlasím s autorkou článku, ja by som k nim určite pridala Bibliu, je plná múdrostí, pre mňa kniha kníh :)

 22. Mária

  Ešte by som tu zaradila niečo od Shakespeara, najlepšie Hamleta :) A samozrejme, Slovenské rozprávky, aby sme si obnovili spomienky na detstvo a vieru v šťastné konce :)
  Inak som veľmi rada, že tu vidím Hobita, ktorého jednoznačne považujem za knihu, ktorú by si mal každý prečítať.

 23. Miroslava

  Jednoznačne by som ešte pridala knihu Virginia Andrews – Kvety v podkroví . Kniha, ktorá vás určite chytí za srdce a ľudia by si ju na 100% mali prečítať.

 24. Martina

  Jednoznacne by som k nim pridala knihu Jana Eyrova od Charlotte Brontëovej. Kto ju cital, urcite na nu nikdy nezabudne.