← späť na zoznam článkov

10 kníh, ktoré by ste aspoň raz za život mali prečítať 1. časť

books

Poznáte to. Sto ľudí, sto chutí. Vo všetkom. Aj pokiaľ ide o čítanie. Urobme spoločne jeden pokus: Zatvorte oči a predstavte si desať kníh, ktoré máte na svojej poličke nad televízorom. Vedeli by ste ich vymenovať? Vedeli! Vedeli by ste odporučiť knihu najlepšej priateľke? Vedeli! Ale vedeli by ste odporučiť knihu cudziemu človeku, ktorého chuťové bunky vôbec nepoznáte? Asi ťažko… A predsa existuje rebríček kníh, ktoré by si mal každý človek prečítať. Teda tých rebríčkov je niekoľko, ale my vám prinášame výsledok jedného z najväčších európskych prieskumov:

1. Novela Ako zabiť vtáčika (HarperLee) bola prvýkrát vydaná v roku 1960. Zaznamenala Jak zabít ptáčkaokamžitý úspech, vyhrala Pulitzerovu cenu a stala sa klasickým dielom modernej americkej literatúry. Obľúbenou je vďaka svojej vrelosti a humoru i napriek tomu, že jej hlavná idea je priblížiť vážne otázky ako sú znásilnenie a rasová nerovnosť. Už v roku 2006 sa umiestnila na zozname kníh, ktorý zostavili britskí knihovníci ako diela, ktoré by mal každý človek pred smrťou prečítať. Novela bola tiež námetom pre rovnomerný film režiséra Roberta Mulligana (v roku 1962 získal tri Oscary). V rodnom meste Harper Leeovej je od roku 1990 každoročne uvádzaná divadelná hra, napísaná podľa tejto knihy. Ako zabiť vtáčika je jedinou autorkinou novelou, avšak sama autorka odmietla akúkoľvek osobnú publicitu s ňou spojenú.

19842. 1984 (GeorgeOrwell) Kniha anglického spisovateľa bola publikovaná  v roku 1949. Autor opisuje svet, kde vládne absolútna totalita podporovaná vojnou. Ľudská individualita je považovaná za zločin, priestupky proti kolektívnemu mysleniu sú kruto trestané. Ak vás prenasleduje výrok „Veľký brat ťa sleduje!“ je to práve vďaka Orwellovmu románu.

3. HarryPotter a kameň mudrcov (J.K.Rowlingová) je prvý diel zo siedmich kníh Kameň mudrcovo mladom čarodejníkovi Harrym. Kniha prvý raz uzrela svetlo sveta v roku 1997, na Slovensku ju čitatelia mohli čítať o tri roky neskôr. Príbeh najznámejšie čarodejníka na svete netreba predstavovať, čo je však na diele zaujímavé je, že skôr ako uzrela svetlo sveta autorka zaslala svoj rukopis do 11 vydavateľstiev, ktoré ju nekompromisne odmietli. Ako sa asi cítia teraz?

Pýcha a predsudok4. Pýcha a predsudok (Jane Austenová) ani hlavná hrdinka románu Elizabeth nemala cestu za slávou na ružiach ustlanú. Podobne ako Rowlingová aj Jane Austen hľadala vydavateľa pre jednu z najpopulárnejších románov svetovej literatúry pomerne ťažko. Prvú verziu románu napísala v roku 1797 a pod názvom Prvé dojmy iba márne hľadala cestu na knižný trh. Nakoniec sa jej to po tvrdej práci podarilo a román Pýcha predsudok bol publikovaný v januári 1813. Dnes je vydávaná po celom svete, sfilmovaná a veľa divadiel využíva jej dramaturgické spracovanie.

5. Denník Anny Fankovej (Annelies Marie Franková) zachytáva ťažký život Denník Anny Frankovejnemeckého dievčaťa židovského pôvodu, ktoré sa napriek ukrývaniu počas druhej svetovej vojny ukrývalo v Amsterdame a stalo sa obeťou nacistického vyvražďovania. Anna zachytávala všetky udalosti v denníku, ktorý dostala na svoje trináste narodeniny. Po jej smrti sa k nemu dostal jej otec Otto Frank, ktorý z neho vytvoril kópie a rozoslal ich rodine.  V roku 1947 kniha prvýkrát vyšla v Holandsku, neskôr bola preložená do 60 jazykov a vydaná v miliónových nákladoch. V centre Amsterdamu nájdete „Dom Anny Frankovej“, ktorý slúži ako múzeum.

Pokračovanie 10-miestneho rebríčka vám ponúkneme v ďalšom článku. Vybrali ste si niečo z „prvej päťky“ alebo ešte stále čakáte na svojho favorita?

Pridané: 02.05.2014 | autor:
Vytlačiť
Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
5 čitateľov hlasovalo, priemer: 5,00

Hodnotenia čitateľov

Nezaujímavý článokPriemerný článokČlánok ma zaujalDobrý článokVýborný článok
5 čitateľov hlasovalo, priemer: 5,00

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*